Kultura
Źródło: ARCH
Źródło: ARCH

Wrażliwość na piękno świata i człowieka

Już po raz dziewiąty w Kąkolewnicy odbył się Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. Czerwona róża dla Niej. Komisja konkursowa zapoznała się ze 106 zestawami prozy i poezji, a najlepszym autorom przyznała nagrody i wyróżnienia.

Tegoroczny konkurs - podobnie jak i poprzednie jego edycje - odbywał się pod honorowym patronatem Tadeusza Sławeckiego, obecnie dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W jury zasiedli: członek Związku Literatów Polskich w Lublinie poetyckich autor tomików poetyckich oraz laureat konkursów ogólnopolskich Ryszard Kornacki, poetka i animator kultury Katarzyna Wileńska oraz wieloletni pedagog i członek zarządu powiatu radzyńskiego Zofia Oławska.

Prace na konkurs napłynęły m.in. z Wrocławia, Kielc, Lęborka, Płońska, Bielska Białej, Janowa Podlaskiego, Białej Podlaskiej, Terespola, Suwałk, Warszawy, Mogilna, Legionowa, Białobrzegów, Piszczaca, Łomaz, Suchowoli, Parczewa, Radzynia Podlaskiego i Międzyrzeca Podlaskiego. Szczególnie licznie reprezentowane były szkoły ponadgimnazjalne i podstawowe. Tematyka prac dotyczyła problemów współczesnej młodzieży, takich jak: przyjaźń, miłość, rodzinna historia, a także piękno otaczającego świata i drugiego człowieka. Natomiast dorośli uczestnicy skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego lub małomiasteczkowego.

Komisja wyłoniła laureatów konkursu w czterech kategoriach wiekowych. W dziedzinie poezji pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęli: Dominika Adamowicz z Kąkolewnicy – za dojrzałość i wrażliwość poetycką w wierszu pt. „Siostry”, Kamila Kulik z Kąkolewnicy – za wiersz „Deszcz”, Maciej Henryk Modzelewski z Białobrzegów – za zestaw wierszy „Nokturn” i „Parabola o codziennych obrazach” oraz Mirosław Puszczykowski z Mogilna – za utwory „Z dzieciństwa”, „W ogrodzie babci” i „Gdzie serce bije mocniej”.

Najlepsi w kategorii „proza” okazali się: Karol Migal z Turowa – za bardzo dobry styl i ciekawą akcję opowiadań „Udane wakacje” i „Marzenia się spełniają”, Julia Kokoszkiewicz z Polskowoli – za bardzo dobre opowiadanie z nieoczywistym zakończeniem „Anioły na ziemi” i Agnieszka Kostuch z Trzebinii – za utwór „Jestem z prowincji”.

BZ