Wrócą do siebie
Spotkanie było poświęcone 200 rocznicy utworzenia diecezji. Rozpoczęło się od uroczystej Mszy św. celebrowanej w kolegiacie. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homilii przypominał, że parafie, które włączono do naszej diecezji, wcześniej należały do przedrozbiorowych diecezji: krakowskiej, łuckiej, poznańskiej, płockiej i chełmskiej. Zaznaczył, że trzej pierwsi ordynariusze za nieposłuszeństwo względem cara zostali skazani na zesłanie. W tym roku mija równo 150 lat od kasaty diecezji.
– Chcielibyśmy, aby doczesne szczątki naszych dwóch biskupów zesłańców znalazły się w odnowionej krypcie ich katedry, w obecnej kolegiacie janowskiej. Dotychczas znajdowały się w niej tylko doczesne szczątki biskupów łuckich. Bp Feliks Lewiński, umierając 5 kwietnia 1825 r. w diecezji włocławskiej, prosił, by jego serce zostało przewiezione do katedry janowskiej. Jak wiemy, zostało ono umieszczone w filarze ówczesnej katedry. Pozostali biskupi zmarli na uchodźstwie; bp Marceli Gutkowski zakończył życie we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Bp Beniamin Szymański zmarł w Łomży. Jego doczesne szczątki, dzięki życzliwości ojców kapucynów, zostały już stamtąd sprowadzone. Nie wiemy, czy uda się zrobić to samo z ciałem bp. M. Gutkowskiego – mówił bp K. Gurda.
W pamięci i druku
200 rocznica utworzenia diecezji jest dobrą okazją do dokładniejszego opracowania jej historii.
Pamiątką po jubileuszu będzie z pewnością książka pt. „Dzieje diecezji janowskiej czyli podlaskiej w latach 1818-1867”. Publikacja powstała z inicjatywy kapituły kolegiackiej janowskiej. Zawiera pięć rozdziałów. ...
AWAW