Region
Źródło: J
Źródło: J

Wspierać rozwój Polski wschodniej

Chcę pogratulować inicjatywy, bo tego rodzaju kongresy gospodarcze w takim mieście, jak Siedlce, potwierdzają, że Polska rozwija się dynamicznie i w sposób zrównoważony - powiedział Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego, który wziął udział w odbywającym się 19 i 20 października III Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym.

Największe w dotychczasowej historii miasta biznesowe spotkanie zgromadziło w murach Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego przedstawicieli władz państwowych, prezesów największych firm i spółek Skarbu Państwa, agend rządowych, stowarzyszeń gospodarczych oraz kilkudziesięcioosobowe grono przedsiębiorców z całego kraju. W trakcie dwóch dni odbyły się sesje poświęcone m.in.: energetyce, innowacyjności, bezpieczeństwu oraz dotyczące samorządu terytorialnego. Sesję plenarną otwierającą forum zdominował wątek rozwoju małych miasta i tzw. ściany wschodniej. - Szczególnie serdecznie witam tych, którzy przyjechali tutaj z pieniędzmi -przyznał prezydent miasta Wojciech Kudelski, uroczyście otwierając szczyt.

Rozwój naszego miasta rozpoczął się po wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II. Po tym wydarzeniu w przedsiębiorczych mieszkańców wstąpiła energia – zauważył włodarz. – Polityka poprzednich władz centralnych naszego państwa była dla nas niekorzystna. Z ust wysoko postawionych osób słyszałem, że Polskę po prawej stronie Wisły należy zachwaścić, nawet nie zalesić, bo na to szkoda pieniędzy. To wywołało w nas oburzenie, ale jednocześnie zmobilizowało do działania. Przedsiębiorczość mieszkańców tej ziemi to szczególny dar – podkreślił W. Kudelski.

Prezydent przyznał, że z radością przyjął informację, że tegoroczny szczyt odbędzie się w Siedlcach. – Poprzednie miały miejsce w dużych miastach. Zgodnie z polityką ówcześnie rządzących wspierano duże ośrodki i one były kołem napędowym całego regionu. W ten sposób mamy zatłoczoną Warszawę, przez którą trudno przejechać, oraz 4 tys. mieszkańców Siedlec i regionu, którzy codziennie muszą jechać do pracy do stolicy. Mam nadzieję, że szczyt gospodarczy w Siedlcach stanie się forum, na którym będziemy mogli zastanowić się, czy warto wspierać takie ośrodki, jak Siedlce, miasta poniżej 100 tys. mieszkańców – zaznaczył W. Kudelski. Jednocześnie poinformował, że Siedlce mają dobrze uzbrojone tereny, gdzie mogą powstać nowe zakłady. – Dzięki polityce samorządu udało się stworzyć płaszczyzny rozwoju infrastruktury, co przyciągnęło do nas kapitał zagraniczny. Mamy kilka firm, które zatrudniają po kilkaset osób i rozsławiają Siedlce na cały kraj i Europę. Ściana wschodnia jest bogactwem Polski, nie można zostawić jej na zachwaszczenie, a koniunktura w Siedlcach zależna jest od sposobu patrzenia władz centralnych na nasz region – podkreślił prezydent.

 

Rozwój infrastruktury impulsem

Za zorganizowanie szczytu w Siedlcach dziękował również minister energii Krzysztof Tchórzewski, podkreslając, że wyznaczenie takiej lokalizacji wpisuje się w kierunek działań realizowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. – Polska jest mieszkaniem wszystkich Polaków – zarówno mieszkańców większych, jak i mniejszych ośrodków. Nie chcemy powtarzać błędów, jakie w naszym przekonaniu miały miejsce w innych państwach. Nie chcemy, by u nas powstały ośrodki podzielone na piękne dzielnice i miejsca dużej biedy, nad którymi władze miasta czy państwa nie potrafią zapanować. Stąd idea przypomnienia o tym, o czym wielokrotnie w Polsce się mówiło, o Polsce małych ojczyzn – podkreślił minister. – Nasza stolica ziemi siedleckiej – poprzez olbrzymi wysiłek społeczności lokalnej oraz kolejnych władz miejskich przełamała – pewną barierę. Miasto cały czas jest na Mazowszu liderem pod względem niskiego bezrobocia, liderem utrzymania współpracy również z tymi, którzy wyjechali. Nasz rząd przełamuje niemoc i działa w kierunku rozwoju Polski wschodniej. Okazuje się, że nie jesteśmy takim biednym krajem, że na wiele nas stać. Rząd PiS stara się maksymalizować szanse rozwojowe małych miejscowości i tych położonym na tzw. ścianie wschodniej. Znajdują się środki i będzie budowana autostrada A2 do granicy państwa i drogi ekspresowej S-19, tzw. Via Baltica. To poważna inwestycja gospodarcza będąca impulsem prorozwojowym dla Polski Wschodniej – zaznaczył K. Tchórzewski.

 

Cenne produkty i środowisko

Na rozwój terenów wiejskich i niezurbanizowanych, upatrując w nich szansę na wzrost gospodarczy kraju, zwrócił uwagę minister środowiska Jan Szyszko. – Misją mojego resortu jest udostępnienie zasobów przyrodniczych dla zrównoważonego rozwoju kraju i tutejszych regionów. Region Polski wschodniej jest pod tym względem przebogaty. Ma ogromny potencjał pod kątem produkcji żywności najwyższej jakości. To też region charakteryzujący się najmniej zniszczonym środowiskiem. Pochodzące stąd produkty powinny uzyskiwać ogromną cenę i wartość. Wytwarzanie wysokiej jakości żywności, tak cenionej w Europie, wymaga jednak infrastruktury. Dlatego cieszę się, że zapadła decyzja rządu o budowie Centralnego Portu Lotniczego. Dzieki temu przetworzona żywność szybko znajdzie się na rynkach nabywców – podkreślił minister.

Po wystąpieniach inauguracyjnych rozpoczęła się sesja plenarna „Zrównoważony rozwój Polski”. Natomiast wieczorem w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się gala wręczenia Bursztynów Polskiej Gospodarki przyznawanych za wkład w jej rozwój. Tegorocznymi laureatami zostali: Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju, Kazimierz Kujda – prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojciech Wardacki – prezes zarządu Grupy Azoty S.A. oraz siedlczanin Antoni Józwowicz – prezes zarządu Polimex Mostostal S.A. Okolicznościowy dyplom za wkład w organizację OSG w Siedlcach otrzymał prezydent miasta W. Kudelski.

 

Energetyka w służbie kultury

Drugiego dnia szczytu tematem przewodnim była energetyka. W otwarciu sesji „Z energią na Ty” wziął udział wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

– Chcę pogratulować inicjatywy, bo tego rodzaju kongresy gospodarcze w takim mieście, jak Siedlce, potwierdzają, że Polska rozwija się dynamicznie i w sposób zrównoważony – podkreślił wicepremier. – Moja obecność ma też wymiar relacji pomiędzy kulturą, gospodarką oraz energetyką. W planie premiera Morawieckiego kultura odgrywa bowiem rolę jednego z czynników rozwoju – zaznaczył P. Gliński, informując o planie termodernizacji placówek szkolnictwa artystycznego z wykorzystaniem nowych technologii energetycznych. – Program obejmuje 139 placówek artystycznych: szkół średnich i 12 wyższych, co daje na terenie kraju prawie 200 budynków. Wiele z nich mieści się w małych miejscowościach i były dotąd zaniedbane, a liczne mają charakter zabytkowy. W związku z tym modernizacja będzie miała dużo pozytywnych aspektów. Uzyskujemy znacznie lepszą jakość funkcjonowania placówek, olbrzymią oszczędność energetyczną, w niektórych przypadkach przekraczającą nawet 60%, poprawimy stan techniczny i komfort użytkowania tych budynków – zapewnił minister. Na realizację programu przeznaczono ponad 400 mln zł środków europejskich i prawie 100 mln zł z budżetu państwa.

– Dzięki dobrej współpracy z wieloma instytucjami w Polsce w naszym mieście jest wiele dobrej energii, a troska o kulturę i jej rozwój spowodowały rozwój Siedlec – dodał prezydent W. Kudelski. – Działania prorozwojowe władz miasta stworzyły warunki do organizacji takich imprez, jak szczyt gospodarczy. Myślę, że miasto rozwija się na dobrych fundamentach. Kultura jest dla nas podstawą rozwoju we wszystkich innych dziedzinach. Udało się zatrzymać odpływ młodzieży i innych mieszkańców, dzięki czemu liczba ludności stale rośnie. Zawdzięczamy to trosce o obiekty kultury i sportowe oraz rozbudowie infrastruktury służącej mieszkańcom – podsumował włodarz.

Podczas panelu z udziałem prezesów spółek energetycznych, paliwowych oraz dostawców specjalistycznych urządzeń mówiono m.in. o budowie sieci energetycznych odpornych na huragany, oszczędzaniu energii oraz rozwoju elektromobilności.

Z kolei przed budynkiem wydziału humanistycznego UPH przez cały czas trwania forum można było przyjrzeć się modelom samochodów o napędzie elektrycznym i podładować komórkę z zasilanej słońcem ławki.

HAH