Region
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Wspólne świętowanie

Świąteczne kolacje i wspólne dzielnie się opłatkiem organizowane są nie tylko dla osób ubogich czy samotnych. Dla władz miast to dobry sposób na integrację mieszkańców.

 

Organizatorzy przedświątecznych spotkań dbają o to, aby ich uczestnicy doświadczyli wspólnoty i bliskości innych, a co najważniejsze poczuli się jak w rodzinie.

 

…dla szczególnie potrzebujących

Od trzech lat w Centrum Charytatywnym Ośrodka „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej organizowana jest świąteczna kolacja. W tym roku odbędzie się ona 23 grudnia i zgromadzi około 100 osób. Na stole pojawią się tradycyjne wigilijne specjały: ryby, postny bigos oraz ciasta. Uczestnicy będą mogli posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu gitarowego z miejscowego zakładu karnego. – Dodatkowo 18 i 21 grudnia będziemy wydawać świąteczne paczki żywnościowe pomocne w przygotowaniu kolacji wigilijnej w domu – mówi Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Centrum Charytatywnego.

O swoich podopiecznych nie zapomniał również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Garwolinie. Do korzystających z ich pomocy pracownicy MOPS-u rozesłali już zaproszenia. – Spodziewamy się około 70 osób. Ale nasze zaproszenie kierujemy też do wszystkich samotnych – mówi Halina Zalewska, kierownik garwolińskiego MOPS-u. Spotkanie opłatkowe dla ubogich i samotnych pod patronatem burmistrza i z udziałem władz samorządowych odbędzie się 22 grudnia o 16.30 w Szkole Podstawowej nr 1. Dla tych, którzy mają problemy z dotarciem i poinformują o tym pracowników MOPS-u, zorganizowany zostanie dojazd. Każdy z uczestników spotkania otrzyma dodatkowo paczki żywnościowe.

O pomocy dla potrzebujących pamiętają też studenci z Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. 20 grudnia już po raz ósmy zorganizują na pl. Wolności akcję pod nazwą „stół wigilijny”. Dzięki niej najubożsi mieszkańcy miasta będą mogli od 10.00 do 14.00 skosztować wigilijnych dań i otrzymać paczki żywnościowe. – Współpracujemy z kilkoma parafiami: bł. Honorata Koźmińskiego, Narodzenia NMP oraz Wniebowzięcia NMP i stamtąd mamy listę osób potrzebujących – mówi Dorota Karwacka z Działu Rozwoju i Promocji PSW w Białej Podlaskiej. Tego dnia będzie również rozdawane drewno na opał.

I dla wszystkich

Lokalne władze wykorzystują przedświąteczny czas, aby namówić mieszkańców do wspólnego kolędowania i kosztowania wigilijnych potraw. Taki charakter ma mieć jarmark zorganizowany 20 grudnia na Rynku Mariackim w Węgrowie. Podczas niego będzie można skosztować regionalnych potraw, wysłuchać kolęd czy wesprzeć akcje charytatywne. Jarmark stanie się też okazją do podziwiania – podczas pokonkursowej wystawy – węgrowskich szopek.

Podobnie jak przed rokiem, w ostatnią przedświąteczną niedzielę mieszkańcy Siedlec będą mogli podzielić się opłatkiem na pl. gen. Sikorskiego. Spotkanie rozpocznie w samo południe wspólna modlitwa. W programie przewidziano także degustacje potraw wigilijnych i kolędowanie. Będzie również można odwiedzić stajenkę, w której znajdą się żywe zwierzęta. Podczas spotkania przeprowadzona zostanie ponadto akcja charytatywna „Dzielmy się Dobrem”, podczas której zbierane mają być paczki z żywnością i ubraniami dla najbardziej potrzebujących. Chcącym skorzystać ze spotkania siedleckie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne udostępnia bezpłatne przejazdy. Specjalne autobusy będą oznaczone napisem „Wigilia” i odjadą o 11.10 z przystanków na ulicy: Kurpiowskiej (pętla), Chrobrego, Daszyńskiego, Kasztanowej oraz Unitów Podlaskich (przy SP nr 12).

Kinga Ochnio