Kultura
Źródło: GOK Kłoczew
Źródło: GOK Kłoczew

Wspólnie przeciwko uzależnieniom

Przez trzy miesiące z warsztatów i z innych form rozrywki skorzystało ponad 100 osób. Gminny Ośrodek Kultury w Kłoczewie podsumował autorski projekt profilaktyczny „Wspólny czas - szczęśliwa rodzina”.

Mimo wakacji i pierwszych tygodni roku szkolnego instruktorzy, animatorzy i specjaliści mieli pełne ręce roboty. Zgodnie z założeniami projektu chcieli pokazać dzieciom i rodzicom problemy oraz sytuacje życiowe prowadzące do uzależnień oraz mechanizmy popychające do takich zachowań. A żeby przyciągnąć do siebie jak najszerszą liczbę uczestników, swoje pomysły starali się podać w jak najatrakcyjniejszej dla nich formie. Dobrym przykładem było kino plenerowe. Dwie projekcje zgromadziły blisko 150 osób. Ale możliwości spędzania wspólnego czasu było więcej. Ciekawą formułę miały warsztaty artystyczne po nazwą „Wieczór z mamą” i „Wieczór z tatą”. - Uczyłyśmy się malowania na szkle. Robiłyśmy własne wzory na szklankach i kubkach. Ja namalowałam motywy kwiatowe, a córka ozdobiła swój kubek we własnym stylu.

Później wypiekałyśmy nasze prace w piekarniku, aby farba się nie wycierała. Dziś nadal korzystamy z naszych ozdób, które trzymają się doskonale – opowiada Bożena Ryszkowska, która w warsztatach uczestniczyła z córką Julią. Do profilaktycznej akcji włączył się także mąż pani Bożeny Jarosław Ryszkowski. Jak na mężczyznę przystało, wybrał bardziej konkretne zajęcie – warsztaty perkusyjne. Co ciekawe, również on do udziału w nich namówił córkę. – Dla mnie to nic nowego, bo kiedyś grywałem na tego typu instrumentach, ale Julia dowiedziała się, na czym to polega i poznała kilka rodzajów rytmów. Uczył ich nas instruktor, a my powtarzaliśmy po nim – opowiada J. Ryszkowski. W takich zajęciach z mama i tata w sumie uczestniczyło 41 osób.

 

Ukazać szczęście rodzinne

Dwukrotnie udało się zrealizować spotkania dla rodziców i dzieci w wieku od trzech do sześciu lat pn. „Rodzinne czytanki w bibliotece u Anki” Uczestniczyło w nich 16 osób. – Zajęcia poprowadzili animatorzy i logopeda. Wspólne zabawy uświadomiły rodzicom, że czas spędzany z książkami pomaga w rozwoju mowy i kreatywności dzieci – podkreśla dyrektor GOK i koordynator projektu Anna Żaczek.

12 mieszkańców przyszło na warsztaty teatralne. Podczas ośmiu spotkań dzieci uczyły się budować zaufanie w grupie, panować nad stresem i wyrażać emocje. A pod okiem instruktora przygotowały spektakl na podstawie utworu „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci” Michała Rusinka.

Sześć rodzin wzięło udział w konkursie plastycznym „Drzewko szczęścia”. Jego uczestnicy wykonywali pracę przestrzenną interpretującą szczęście rodzinne. W nagrodę laureaci otrzymali karnety do kina.

Dodatkowym atutem projektu GOK były porady specjalistów. Dziesięcioro dzieci i sporo rodziców skorzystało ze spotkań z psychologiem. Przydatny okazał się także kurs pierwszej pomocy.

 

Stawiamy na relacje

Wszystkie warsztaty, szkolenia i wydarzenia były bezpłatne. Koszt organizacji projektu został w całości sfinansowany z funduszu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. A patronat nad nim objął wójt Zenon Stefanowski.

Zdaniem koordynatorki przedsięwzięcia inicjatywa powinna przynieść szereg korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. – Rezultatem projektu będzie wzmocnienie więzi rodzinnych, zaangażowanie rodziców w działania profilaktyczne i wychowawcze, ukształtowanie wśród dzieci postawy asertywnej i odporności na stres lub wywierane presje rówieśnicze, co w konsekwencji uchroni je w przyszłości przed uzależnieniami. Jednak najważniejszym zadaniem projektu było wzmocnienie relacji pomiędzy dziećmi i rodzicami oraz uświadomienie olbrzymiej roli, jaką odgrywają więzi rodzinne i wspólnie spędzany czas w profilaktyce uzależnień – uważa A. Żaczek.

Tomasz Kępka