Diecezja
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Wspólnotowa modlitwa

Początek lipca obfitował w rekolekcje. Najpierw na spotkanie z Bogiem przybyły dzieci, następnie sposobność do pogłębienia swojej wiary miały całe rodziny.

Od 2 do 5 lipca w tutejszych domach rekolekcyjnych odbyło się spotkanie formacyjne skierowane do dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło 35 uczniów. Jak zapewniają organizatorzy – rekolekcje mają pogłębiać wiarę, ale są także czasem wypoczynku i rekreacji. Mali rekolektanci mogli wsłuchać się w słowo Boże, głoszone przez ks. Jacka Seredę i ks. Andrzeja Żelazo. Turnus zwieńczyła pielgrzymka do Parczewa, gdzie w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin dzieci mogły uczestniczyć w uroczystej Mszy św.

Temat Kościoła

Po formacji najmłodszych sposobność do wspólnotowej modlitwy miały całe rodziny Od 6 do 8 lipca 23 małżeństwa wraz ze swymi pociechami uczestniczyły w konferencjach wygłoszonych przez rekolekcjonistów, do których dołączył ks. Jan Kluska. Małżonkowie rozważali tematy związane z życiem rodzinnym, a zwłaszcza z pracą i świętowaniem – aspektami codzienności, na które w tym roku szczególną uwagę zwrócił papież Benedykt XVI.

Nie zapomniano także o młodzieży. Już od 9 do 12 lipca swoje rekolekcje mogli przeżywać gimnazjaliści. Podczas tegorocznych spotkań formacyjnych podjęto temat Kościoła. – Chcieliśmy przybliżyć rekolektantom odpowiedź na pytania o jego rolę i tajemnicę – zaznaczył ks. dr J. Sereda. Z Kościołem nierozerwalnie wiążą się święci. – Za zadanie postawiliśmy sobie ukazanie młodym, że święci to ludzie, którzy wyrośli właśnie w Kościele. I że właśnie w gronie świętych powinniśmy szukać życiowych autorytetów – dodał.

Wokół tryptyku

Rekolekcje w Siedlanowie krążą wokół tryptyku tematycznego: słowa Bożego, liturgii oraz wspólnoty. – Są one bardzo ważne. Pomagają dzielić się świadectwami i doświadczeniami. To we wspólnotach najczęściej odbywają się rozmowy o życiu przez duże „ż”. Taka różnorodność programów formacyjnych dostosowanych do wieku uczestników sprawia, że każdy może znaleźć dla siebie idealny sposób rozwoju duchowego – podkreśla rekolekcjonista.

MARTA FRANCZAK

(xaa)