Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Współpraca i klimat do rozwoju

20 lutego w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim odbyło się spotkanie, na które burmistrz miasta zaprosił przedsiębiorców.

Już podczas kampanii wyborczej Zbigniew Kot deklarował, że będzie spotykał się z różnymi grupami społecznymi, aby poznawać ich problemy i skutecznie je rozwiązywać. Jako pierwszych zaprosił międzyrzeckich przedsiębiorców.

– Jesteście państwo wewnętrznym motorem rozwoju naszego miasta i stwarzacie ogromne możliwości potencjału, który pozwala funkcjonować pozostałym mieszkańcom. Dlatego rozpoczynam spotkania właśnie od państwa grupy – powiedział Z. Kot.

Do MOK przyszli także radni przewodniczącym miejskiego samorządu Robertem Matejkiem na czele. Przewodnim tematem była współpraca miasta z przedsiębiorcami i stworzenie w klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości oraz działalność Rady Przedsiębiorców Ziemi Międzyrzeckiej. Spotkanie było także okazją do przedstawienia lokalnym biznesmenom urzędującego od kilku tygodni zastępcy burmistrza – Grzegorza Łubika.

Sprawy załatwiane od ręki

Burmistrz zapewnił, że zawsze jest do dyspozycji przedsiębiorców, a ich sprawy będą w urzędzie załatwiane od ręki. – Jeśli potrzebujecie indywidualnych spotkań, zawsze znajdę czas żeby z państwem porozmawiać i wesprzeć wasze działania – obiecał. – Ponieważ zza biurka trudno nam ocenić potrzeby i problemy przedsiębiorców, chciałbym, abyśmy spotykali się przynajmniej raz w roku – dodał.

Z. Kot poinformował także o możliwości zorganizowania na terenie miasta bezpłatnych szkoleń na temat pozyskiwania środków unijnych lub przepisów skarbowych. Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób. Przedsiębiorcy nie narzekali na dotychczasową współpracę z urzędem miasta. Niektórzy mieli jednak uwagi do działalności magistratu.

Pytania i problemy

Prowadzący działalność gospodarczą na terenie miasta zainteresowani byli wysokością stawek podatków, które – jak wyjaśnił burmistrz – nie wzrosną. Pytali też o plany budowy kolejnych marketów w mieście i możliwości zablokowania takiej inwestycji. Podjęto także temat szarej strefy i nielegalnego handlu na targowisku, rozmawiano też o budowie wschodniej obwodnicy miasta. Padła również propozycja przyjrzenia się uchwale o zwolnieniach firm z podatku, czyli tzw. pomoce de minimis, a burmistrz obiecał, że zostanie ona poddana konsultacjom.

Włodarz zachęcał przedsiębiorców do wspierania międzyrzeckiego sportu i lokalnych klubów. Poinformował także, że chce rozwiązać problemy związane z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, aby właściciele biznesów mogli rozwijać swoją działalność. Przedsiębiorca Stanisław Wysokiński podkreślał rolę handlu, który, niestety, jest coraz mniej opłacalny i zagrożony przez zagraniczne markety.

Nowa kadencja rady przedsiębiorców

Burmistrz zapewnił, że chce podtrzymać funkcjonowanie powołanej przez poprzednika rady przedsiębiorców. Jej obecny skład to: Jerzy Mikuśkiewicz, Stanisław Pytlik, Henryk Ignaciuk, Edward Leszczyński, Roman Sierhej, Roman Waszczuk i Jan Brodawka. Kadencja rady właśnie się kończy, przyszedł więc czas na powołanie nowych członków. – Chciałbym, żebyście w swoich branżach wyłonili do 15 marca reprezentantów – zwrócił się Z. Kot do zgromadzonych w sali konferencyjnej przedsiębiorców, którzy również uważają, że takie ciało doradcze jest potrzebne. – Powinna powstać taka rada, która będzie występować w naszym imieniu i uczestniczyć w tworzeniu budżetu oraz mająca głos w sprawach inwestycji – stwierdził Stanisław Lesiuk z przedsiębiorstwa Wipasz.

BZ