Kultura
Źródło: GU
Źródło: GU

Wspominali Holoubka

„Wspomnienia z niepamięci” - autobiograficzna książka Gustawa Holubka - były pretekstem do spotkania, jakie miało miejsce 22 września w multimedialnej sali siedleckiego Muzeum Regionalnego.

Przybyli słuchacze – z pewnością wielbiciele zarówno talentu zmarłego w ubiegłym roku wybitnego aktora, reżysera i pedagoga, jak i jego żony, równie utalentowanej aktorki, Magdaleny Zawadzkiej – szczelnie wypełnili aulę. Zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Regionalne oraz Wydawnictwo „Marginesy” spotkanie promujące książkę uświetniła bowiem swoją obecnością żona zmarłego. W jej wspomnieniach znany aktor jawił się jako osoba niezwykle pogodna, mądra i z niebywałym poczuciem humoru. „Dowcip” Holoubka zwykle był bowiem inteligentnie przeprowadzonym komentarzem, puentą do tego, co ktoś powiedział lub wręcz początkiem innej opowieści. Fascynowała go historia, biografie i autobiografie, a także, o czym nie wszyscy wiedzą, dobra literatura kryminalna. Podczas spotkania M. Zawadzka opowiadała również o codzienności – dla nas, widzów – dwóch wielkich osobowości oraz zwykłych małżonków, ludzi przeciętnych, za jakich uważali siebie państwo Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek.

„Wspomnienia z niepamięci” – pierwsza, osobista książka G. Holoubka – to sentymentalna podróż aktora do czasów dzieciństwa i młodości w rodzinnym Krakowie. Autor snuje tu opowieści o swojej rodzinie, przyjaciołach, kolegach i pedagogach; oddaje klimat i koloryt miasta (z lat przedwojennych, czasu okupacji i pierwszych lat po wojnie), opowiadając w sposób prosty, ale doskonałym językiem. „Wspomnienia z niepamięci” z pewnością zainteresują koneserów pięknego słowa, miłośników teatru i sztuki aktorskiej G. Holoubka. Wznowione w tym roku wydanie wzbogacone zostało wspaniałą kolekcją zdjęć.

Multimedialny pokaz slajdów z odnalezionymi po wielu latach w archiwach rodzinnych i teatralnych fotografiami był również integralną częścią wtorkowego spotkania, na koniec którego można było nie tylko nabyć, w promocyjnej cenie, pozycję „Wspomnienia z niepamięci”, ale również uzyskać podpis wspaniałego gościa. – Ta książka to fragment życia  – mówiła M. Zawadzka. – Powstała z wielkiej potrzeby serca mojego męża, zawiera więc najprawdziwsze rzeczy, jakich można się o nim dowiedzieć – podsumowała.

GU