Diecezja

Wstań i idź!

To okazja do spotkania wspólnot młodych ludzi z całej diecezji, którzy chcą umacniać wiarę i nią się dzielić - mówi ks. Radosław Piotrowski.

Jerycho Młodych odbędzie się w dniach 9-11 czerwca w Pratulinie. Historia cyklicznych spotkań młodzieży diecezji siedleckiej ma już kilkanaście lat. Jerycho Młodych służy podsumowaniu rocznej pracy formacyjnej we wspólnotach parafialnych i jest okazją do tego, by z Bogiem i Jego błogosławieństwem rozpocząć wakacje. Tegoroczne Jerycho Młodych przeżywane będzie w duchowej łączności ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się na początku sierpnia w Portugalii. Hasłem - w nawiązaniu do tematu zaproponowanego przez papieża Franciszka „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” - będą słowa „Get up and go!” - „Wstań i idź!”.

Spotkanie w Pratulinie po raz pierwszy potrwa aż trzy dni. – Zrobiliśmy to na prośbę młodzieży – przyznaje ks. R. Piotrowski. – Zależy nam na tym, aby Jerycho Młodych nie było jednorazowym eventem, ale żeby jego duch motywował młodych do działania przez cały rok ich pracy, formacji, bycia w parafii, we wspólnocie szkolnej – tłumaczy duszpasterz młodzieży.

Program Jerycha jest bardzo bogaty. Zaplanowano w nim czas na modlitwę i refleksję, przewidziano także pracę w grupach i warsztaty tematyczne. – Pierwszy dzień, piątek, będzie typowo modlitewnym czasem. Rozpoczniemy od Mszy św. pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego, który wprowadzi nas w tematykę spotkania – mówi ks. R. Piotrowski. Tego dnia przewidziano także Drogę krzyżową oraz wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu. Pierwszy dzień spotkania zakończy koncert uwielbienia zespołu Jerycho Band, który co roku tworzą młodzi naszej diecezji na potrzeby festiwalu.

W sobotnie i niedzielne przedpołudnia odbywać się będą sesje warsztatowe. – Mamy dla młodych aż 15 różnych propozycji. Wśród nich znalazły się warsztaty o męskości, kobiecości, komunikacji w duchu NVC, taneczne, malarskie, z jazdy konnej, medialne, o talentach czy z samoobrony – wylicza ks. Radek. – Zależy nam na tym, aby młodzi mogli spędzić ten czas na rozwijaniu i formowaniu siebie.

 

Konferencje i świadectwa

Popołudnia podczas dwóch weekendowych dni zarezerwowano na formację. – Chcemy skupić się wokół tematyki nawrócenia, czyli powstania i gotowości do tego, by świadczyć o nawróceniu – podkreśla duszpasterz młodzieży. W sobotę konferencję wygłosi ks. Rafał Główczyński, znany z TikToka jako „Ksiądz z osiedla”, a w niedzielę swoim świadectwem nawrócenia podzieli się aktor Michał Koterski. W sobotnie popołudnie odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem bp. G. Suchodolskiego. – Będzie to również czas posłania na Światowe Dni Młodzieży. W nabożeństwie weźmie udział grupa młodych osób, którzy będą reprezentować naszą diecezję w Lizbonie – zaznacza ks. R. Piotrowski.

Wieczorem przewidziano koncert zespołu Luxtorpeda. Po nim odbędzie się dyskoteka „pod chmurką” do północy. Funkcjonować ma także nocna strefa Chillout. – Będzie to przestrzeń poza sceną, w której młodzi znajdą miejsce dla siebie. W planach mamy ognisko, przy którym będzie można pośpiewać przy akompaniamencie gitary, pograć w karty czy gry planszowe. Chcemy, aby był czas na modlitwę, ale także na rozwój osobisty, rozrywkę, na bycie ze sobą w radości i tańcu, spotkania we wspólnotach – tłumaczy ks. Radek.

 

Rekolekcje w plenerze

Spotkanie młodych w Pratulinie to duże przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym. Przygotowania rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Podczas Jerycha dużą rolę odgrywa zaangażowanie wolontariuszy. – Wpłynęło do nas 85 wniosków, a mamy miejsce na 65 wolontariuszy. Tyle osób będzie nam potrzebnych – mówi Mateusz Leszczyński, koordynator logistyczny, członek Fundacji „Nieprzeciętni” organizującej wydarzenie. – Wolontariat na Jerychu podzielono na sekcje: logistyczną, gospodarczą, kuchenną, czystości, liturgiczną, muzyczną, rejestrację. Do każdej z sekcji przydzielona jest odpowiednia liczba wolontariuszy. Każdy będzie miał swoje zadanie. Wolontariusze będą prowadzić także sklepik oraz kawiarenkę. Dużym wyzwaniem pod względem organizacyjnym jest również obsługa gości, którzy przyjadą do Pratulina – dodaje M. Leszczyński.

Po raz trzeci w Jerychu będzie uczestniczył Kacper Kowalczyk. – Jestem w sekcji medialnej, która odpowiada za promocję wydarzenia. Na miejscu będę miał przyjemność współprowadzić spotkanie, zapowiadać ze sceny gości, kolejne punkty programu – zdradza. I jednocześnie podkreśla, że jedzie na Jerycho przede wszystkim po to, aby doświadczyć spotkania z Panem Bogiem. – To będą w pewnej mierze rekolekcje, okazja do modlitwy, do słuchania słowa, do bycia blisko Pana Boga. A także możliwość spotkania z innymi młodymi ludźmi, którzy przyjadą z całej diecezji. Od samego początku ideą Jerycha jest budowanie wspólnoty, uświadomienie, że wszyscy jesteśmy jedno, młodym Kościołem i chcemy w tym młodym Kościele trwać. A po powrocie z Pratulina dalej angażować się w swojej parafii, duszpasterstwie – podkreśla Kacper. I zachęca wszystkich niezdecydowanych do przyjazdu na Jerycho: – Jeśli ktoś zastanawia się, co robić w weekend po Bożym Ciele i nie chce zmarnować tego czasu, to obecność w Pratulinie będzie okazją do doświadczenia wiary w sposób bardzo radosny, wspólnotowy.

Organizacja Jerycha Młodych wymaga nie tylko dużych dużego nakładu pracy, ale także środków pieniężnych. – Ośmielamy się prosić o wsparcie modlitewne oraz – w miarę możliwości – finansowe. Założyliśmy w internecie zrzutkę pod nazwą „Jerycho Młodych – chrześcijański festiwal”. Do tej pory zebraliśmy ponad 9 tys. zł. Za każde wsparcie będziemy bardzo wdzięczni. Wszystkich naszych darczyńców otaczamy modlitwą – mówi Aleksandra Pawlusiewicz z sekcji medialnej, która na Jerychu będzie po raz drugi.

 

Dla młodych wiekiem i duchem

Na spotkanie w Pratulinie duszpasterz młodzieży zaprasza wszystkie młode osoby oraz tych, którzy czują się młodzi. – Nie określamy górnej granicy – stwierdza. – Swoje zaproszenie w sposób szczególny kieruję do studentów, bo ostatnio doświadczamy ich braku w duszpasterstwie młodych – zaznacza ks. R. Piotrowski.

Zapytany o owoce, jakie powinno przynieść Jerycho, odpowiada, że liczy na to, iż jego uczestnicy doświadczą przede wszystkim tego, że Kościół jest młody. – Ja o tym wiem i to mnie cieszy. Młodzi potrzebują doświadczyć, że my, kapłani, chcemy z nimi być. I to też zadanie dla nas. Przez Jerycho chcemy pokazać, że nie boimy się być z ludźmi młodymi. Chcielibyśmy, aby wyjechali z doświadczeniem, że można być wierzącym i działać, a nie tylko stać w cieniu. Marzy nam się, aby doświadczenie Jerycha pobudziło ludzi młodych do bycia w parafii, do posługiwania w niej i dawania świadectwa na zewnątrz – podkreśla ks. Radek.

Hasło „Get up and go!” – „Wstań i idź!” ma pokazać młodym, że z każdego upadku można powstać i pójść za Chrystusem. – Myślę, że młodzi wyjadą z Pratulina z doświadczeniem wspólnoty, spotkania z ludźmi wyjątkowymi, ciekawymi. Mamy nadzieję też, że wrócą z doświadczeniem głębokiej modlitwy, głębi życia duchowego, które potem przełoży się na ich życie codzienne – zaznacza kapłan. I podsumowuje: – Mamy superwartościowych młodych ludzi, dla których chcemy zrobić naprawdę dobry festiwal, ponieważ na to zasłużyli, niejednokrotnie ciężko pracując w parafiach, będąc ministrantami czy działając w różnych wspólnotach.

Szczegółowy program Jerycha Młodych, formularze zgłoszeń i informacje dostępne są na stronie www.cdmsiedlce.pl oraz u duszpasterzy dekanalnych.

Kinga Ochnio