Diecezja
Źródło: DMOWSKI
Źródło: DMOWSKI

Wszystko, co służy Bogu, winno być piękne

Odpustowi ku czci św. Bartłomieja Apostoła w Paprotni - przeżywanemu przez wspólnotę parafialną 24 sierpnia - towarzyszyło poświęcenie kościoła po generalnym remoncie.

Drewniany kościół parafialny pw. św. Bartłomieja pobudowany został w latach 1749-1750, co stawia go w grupie najcenniejszych zabytków architektury Mazowsza. Stanowi niewątpliwie wizytówkę Paprotni, a jako miejsce kultu religijnego - służy mieszkańcom wielu okolicznych wiosek.

Wielokrotnie poddawany był przebudowie oraz remontom, które miały jednak powierzchowny charakter. Starania o gruntowną renowację podjął ks. Andrzej Trebnio pełniący funkcję proboszcza od 2013 r., z myślą o tym, by zapewnić parafianom godne miejsce modlitwy oraz ocalić zabytkowy obiekt. Szansę na to dawała dotacja w wysokości 300 tys. zł, pozyskana z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, oraz ofiary parafian. Już po rozpoczęciu prac i odsłonięciu pierwotnej – jak się okazało – bardzo zniszczonej struktury kościoła, stało się pewne, że ich zakres będzie znacznie większy, a wydatki przewyższą przewidywane wcześniej koszty.

Renowacja kościoła rozpoczęta w styczniu br. sfinalizowana została w sierpniu. Zgodnie z dokumentacją wykonano remont dachu – wymieniono więźbę dachową oraz pokrycie; wymiany wymagały również podwaliny oraz ściany boczne, odrestaurowano wieże kościelne (ta, w której znajduje się wejście na chór, została postawiona od nowa), część okien, dokonano renowacji drzwi zewnętrznych. Kościół został na nowo oszalowany i pomalowany. Stalowoszary kolor bez wątpienia uszlachetnia bryłę zabytku.

Na znak oddania Bogu

Eucharystia o 18.00 pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy zgromadziła 24 sierpnia społeczność parafii oraz wielu gości. W święcie patrona parafii udział wzięli: wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, posłowie Krzysztof Borkowski oraz Krzysztof Tchórzewski, przedstawiciele władz samorządowych – starosta siedlecki Dariusz Stopa, wójt gminy Paprotnia Stanisław Ładziak oraz wójtowie gmin z nią sąsiadujących, reprezentanci lokalnych instytucji, rada parafialna, kapłani – m.in. z dekanatu suchożebrskiego na czele z dziekanem ks. kan. Kazimierzem Chełstowskim, sponsorzy, wykonawcy remontu. Na obchody święta patronalnego parafii ks. A. Trebnio zaprosił Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Andrzej Duda przesłał list, w którym dziękuje za zaproszenie i gratuluje doprowadzenia do końca dzieła remontu i prac konserwatorskich. „To niełatwe, lecz pomyślnie przeprowadzone przedsięwzięcie pokazuje, jak wiele zależy od naszej determinacji, od uświadomienia sobie wagi tego, o co zabiegamy. Ta piękna, sprzyjająca modlitewnej refleksji budowla jest nie tylko domem Bożym, lecz także miejscem, w którym jednoczą się Państwo wokół wspólnych wartości i wspólnej historii; w którym gromadzą się Państwo, aby sobie nawzajem pomagać, wspierać się. Sądzę, że w podobny sposób można i należy myśleć o wielkim wspólnym dobru, jakim jest nasza Ojczyzna” – napisał prezydent.

Gospodarz parafii powitał przybyłych na uroczystości i poprosił księdza biskupa o pasterską posługę, wspomniał też o skali prac remontowych. Bp K. Gurda poświęcił świątynię – na znak oddania jej na służbę Bogu.

To wasze ofiary, praca i trud

W homilii biskup siedlecki przybliżył postać patrona parafii w Paprotni, konstatując, że był on wiernym uczniem swojego Mistrza – Jezusa Chrystusa i został uznany za godnego, by naśladować Go także w męczeńskiej śmierci. Odwołał się do sceny powołania Natanaela – Bartłomieja; to uprzedzające spojrzenie Jezusa spowodowało, że postanowił on zostać Jego uczniem. – Na miłość, którą został obdarowany, odpowiedział miłością i został przy Jezusie, którego ukochał. Uwierzył w Niego – mówił bp K. Gurda, podkreślając, że relacja wiary ma zawsze osobowy wymiar. – Relacja wiary z Jezusem sprawia, że Jego sposób patrzenia udziela się i mnie, pozwala mi widzieć dalej i lepiej – tłumaczył z uwagą, że my także, tak jak apostołowie, możemy Jezusa zobaczyć oczami naszej wiary, uczestnicząc w tajemnicy Eucharystii, gdy Jezus Chrystus staje pośród nas pod postaciami chleba i wina.

– Niech jego wiara będzie waszą wiarą. Tak jak św. Bartłomiej bądźcie odważni w jej wyznawaniu, bez względu na cenę, jaką trzeba dzisiaj za to płacić – prosił kaznodzieja. A nawiązując do uroczystości, powiedział: – Wszystko, co związane z Bogiem, jest piękne, wszystko, co Jemu służy, winno być piękne. Dzisiaj został poświęcony wasz kościół. W jego odnowieniu zawarte są wasze ofiary, praca, trud – podkreślił. – Chciałbym, abyście dzięki pięknu tego kościoła potrafili widzieć dalej i więcej. Byście dostrzegali piękno tego miejsca, gdzie będziemy przebywali przez całą wieczność, gdzie jest Bóg, Jezus Chrystus, Duch Święty i nasi święci.

Są powody do chluby

Na zakończenie Mszy św. był czas na krótkie przemówienia. Po podziękowaniach złożonych biskupowi siedleckiemu przez przedstawicieli rady parafialnej, poseł K. Tchórzewski odczytał pismo wystosowane przez ministra kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kotlarskiego. „Cieszę się, że parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Paprotni integruje mieszkańców wielu miejscowości, zaś ksiądz proboszcz kontynuuje chlubne tradycje poprzedników z myślą o pozostawieniu trwałych owoców wśród wiernych” – napisał m.in. W. Kotlarski.

Wójt S. Ładziak, zwracając się do ks. A. Trebnio oraz do parafian, podkreślił: – Zrobiliście wielki krok do następnej epoki, porywając się na tak trudny remont zabytkowego kościoła. Ksiądz proboszcz ma dar przyciągania życzliwych, wspaniałych ludzi – to dzięki nim świątynia wypiękniała. Życzę, by zawsze tętniła życiem, miłością, radością, wiarą w Boga i wiarą w bliźniego.

Poseł K. Borkowski, zauważył, że siłą niewielkiej liczebnie parafii jest wspólnota ludzi pracowitych i oddanych Bogu. Obiecał również pomoc w znalezieniu środków na dokończenie prac w kościele. Satysfakcji nie kryła J.E. Orzełowska. – Jestem dumna, bo przecież w kościele każdy z nas odnajduje to, co najcenniejsze – Boga – powiedziała. – Nie ma możliwości pozyskania środków unijnych bez wkładu własnego. To wasza zasługa i powód do chluby – powiedziała do społeczności parafialnej.

Brawami nagrodzony został ks. A. Trebnio, który podsumowując wypowiedzi gości, podziękował uczestnikom uroczystości: księdzu biskupowi za poświęcenie kościoła i odprawienie Eucharystii, parafianom za udział w niej, ks. prałatowi Bernardowi Błońskiemu za przygotowanie duchowe parafii do odpustu, kapłanom, sponsorom, władzom samorządowym oraz wszystkim, którzy wsparli przedsięwzięcie swoją życzliwością i modlitwą.

Uroczystość w kościele zwieńczył śpiew pieśni „Nie rzucim, Chryste, świątyń Twych”. Oprawę Mszy św. uświetniła orkiestra strażacka z Mordów.


 Bp Kazimierz Gurda

Cieszymy się wszyscy, że kościół w Paprotni wygląda dzisiaj piękniej, urzekając swoim wyglądem. Panu Bogu dziękujemy za wszystko, co zostało tutaj dokonane, bo wiemy, że od Niego wszystko pochodzi, że to miejsce On wybrał, pobłogosławił, uświęcił i pragnie, by było godne oddawania Mu czci i chwały. Do wszystkich wypowiedzianych podziękowań dołączam swoje słowa wdzięczności: księdzu proboszczowi – za zaangażowanie i decyzję, by razem z parafianami podjąć się remontu świątyni, jak i parafianom – za gotowość do pomocy i chęć zaznaczenia swoją ofiarnością, że na pięknie tego miejsca im zależy. Obyście dbali o to miejsce i troszczyli się, by kolejnym pokoleniom głoszona była tutaj Ewangelia, by wasze dzieci i wnuki zawierały z Panem Bogiem przyjaźń – serdeczną, pełną oddania i zaufania.

LI