Wszystko, co w duszy gra
Spotkanie otworzył dyrektor MBP Jacek Żurawski, który przedstawił artystę. Natomiast wernisaż, który zatytułowano poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik działu regionalnego MBP. Twórczość T. Protasia przybliżył jego przyjaciel Jacek Sankowski. - Talent objawia się w różnych okolicznościach, a niekiedy w najmniej spodziewanym czasie. Niektórzy - jak w biblijnej przypowieści - pomnażają dobro, w które zostali wyposażeni, a inni nigdy nie odkrywają go przed światem - mówił.
– Kilka lat temu T. Protaś, wieloletni funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie, podjął decyzję o odejściu na emeryturę. Służba w tej formacji wymagała twardości fizycznej i hartu ducha. Nie można być zbyt wrażliwym za więziennym murem, gdzie dominuje rozbuchany testosteron. Trudno w takich warunkach pielęgnować artystyczną wrażliwość. Ale dusza artysty nie ginie. Może ją przyćmić proza życia, konieczność utrzymania rodziny, praca, wychowanie dzieci. Jednak w pewnym momencie pasja powraca ze zdwojoną siłą. W nowych warunkach staje się wręcz sposobem życia i sposobem na nowe życie – podkreślił J. Sankowski, zwracając uwagę, iż znajomi artysty postrzegają go jako spokojnego, skromnego, uczynnego człowieka. W dodatku niewielu wiedziało o jego zdolnościach. Niektórzy jednak pamiętają początki tworzenia różnymi technikami, począwszy od kredki.
Talent wreszcie odkryty
Dzisiaj w twórczości T. Protasia dominuje olej na płótnie. Włodawianin maluje lasy, kwiaty, zwierzęta. – Są też ludzie, którzy w boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym. Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, ale też malarstwa sakralnego. Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra – zauważył przyjaciel artysty, zaznaczając, iż wypada się cieszyć, że skrywane przez lata zdolności i talenty ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić T. Protasiowi swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz lokalnej społeczności.
Portrety i nadbużańskie pejzaże
Prezentowaną w Galerii Na Parterze ekspozycję tworzy 60 obrazów olejnych. Tematyka prac jest bardzo rozległa – od portretów, poprzez kwiaty, nadbużańskie pejzaże, martwą naturę, elementy architektury aż po samochód. Wystawę można oglądać do połowy marca. MBP zaprasza do zwiedzania w godzinach otwarcia placówki – od poniedziałku do piątku, od 9.30 do 17.00, a także w soboty, od 9.30 do 13.00.
MD