Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wszystko z Niepokalaną!

W sobotę 20 czerwca w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była sprawowana Msza św. z okazji 25- lecia Stowarzyszenia Cudownego Medalika (Apostolat Maryjny). Przewodniczył jej proboszcz parafii katedralnej ks. Dariusz Mioduszewski.

Mszę św. rozpoczęliśmy słowami hymnu Apostolatu Maryjnego „Pod Twoim idziemy znakiem”. Uwieńczeniem naszego jubileuszu było poświęcenie feretronu z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny - na wzór Niepokalanej Cudownego Medalika z Sanktuarium NMP objawiającej Cudowny Medalik w Olczy-Zakopanem. Jubileusz zakończyliśmy w kościele modlitwą dziękczynną za 25 lat Apostolatu Maryjnego, Litanią do NMP Niepokalanej Cudownego Medalika. Następnie odbyła się agapa przy torcie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, ze śpiewem pieśni wielbiących Boga i ku czci Matki Bożej. Jubileusz zmusza nas do refleksji, wspomnień i przypomnienia historii jego utworzenia. Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym, który skupia wiernych pragnących oddawać i szerzyć cześć Maryi Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika. Wywodzi się on z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził papież Pius X w dniu 8 czerwca 1905 r. Stowarzyszenie to było ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r.

Po II wojnie światowej Stowarzyszenie CM podzieliło w Polsce los innych organizacji kościelnych – zostało rozwiązane przez władze komunistyczne. W 1980 r., z okazji 150 rocznicy objawień Matki Bożej św. Katarzynie Labouré, wraz z solidarnościowym zrywem narodu polskiego do wolności powstała myśl wskrzeszenia dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika pod nazwą Apostolat Maryjny w Polsce. Statuty Apostolatu zostały zatwierdzone przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa 6 lutego 1992 r., a 252 Konferencja Episkopatu Polski wyraziła zgodę, by Apostolat mógł działać i rozwijać się we wszystkich diecezjach Polski.

Założycielem – wskrzesicielem, jednocześnie pierwszym dyrektorem krajowym Apostolatu Maryjnego został ks. Teofil Herrmann ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Jeszcze jako rektor Gorzowskiego Seminarium Duchownego założył pierwsze grupy AM. W 1994 r. dzięki ks. Teofilowi powstał Centralny Ośrodek Apostolatu Maryjnego w Warszawie przy ul. Radnej 14. Od początku założenia Apostolatu Maryjnego wydawano materiały niezbędne do rozwoju ruchu, zakładania nowych grup i prowadzenia spotkań formacyjnych. Były to następujące publikacje: Statut Apostolatu Maryjnego, roczniki pt. „Promienie Pośredniczki łask”, kwartalniki pt. „Apostoł maryjny”, „Przewodnik Apostolatu Maryjnego”, „Podręcznik Apostoła Maryjnego”, „Tajemnica Maryi”, „Refleksje na miesiąc maj” i inne.

 

Apostolat w parafii katedralnej

W maju 1995 r. ks. T. Herrmann przybył do parafii katedralnej w Siedlcach w celu założenia grupy maryjnej. Opowiedział historię objawienia NMP s. Katarzynie Laboure ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paula, które miało miejsce 27 listopada 1830 r. we Francji, przy Ru du Bac 14. Proboszczem parafii katedralnej był wówczas ks. Stanisław Biernat. 26 października 1996 r. w katedrze, podczas uroczystej Mszy św., kandydaci złożyli uroczyste ślubowanie i zostali przyjęci w poczet członków Apostolatu Maryjnego. Z rąk dyrektora AM wszyscy członkowie otrzymali Cudowne Medaliki. Proboszczem parafii katedralnej był wtedy ks. Henryk Wierzejski. Grupa liczyła ponad 150 apostołów. Opiekunem grupy został ks. Andrzej Popławski (1996- 2003).

Z biegiem czasu zmieniali się opiekunowie. Funkcję tę pełnili: ks. Andrzej Ognik (2003-2004), ks. Adam Daniluk (2004-2005), ks. Jerzy Przychodzień (2005-2011), ks. Michał Waberski (2011-2013), ks. Eugeniusz Filipiuk (2013-2017), ks. Grzegorz Suchodolski (2017-2020) – od 1 czerwca br. biskup pomocniczy naszej diecezji. Obecnym opiekunem jest ks. Dariusz Mioduszewski.

 

Dzieło ks. T. Herrmanna

Pierwszym spotkaniom przewodniczyła ap. Władysława Kaliszuk i śp. Krystyna Daniluk. Do służby Maryi jako przewodnicząca została powołana w 1996 r. apostołka W. Kaliszuk, która 29 października 1999 r. z rąk bp. Wiktora Nowaka otrzymała nominacje moderatora diecezjalnego Apostolatu Maryjnego i pełniła tę funkcje do 2018 r.

25 lipca 2015 r. w szeregi Apostolatu Maryjnego została przyjęta Mirosława Wiewiórka. W 2016 r. objęła obowiązki przewodniczącej, a 28 lipca 2018 r. na Jasnej Górze, u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, z rąk dyrektora krajowego ks. Jerzego Basaja odebrała nominację na moderatora diecezjalnego diecezji siedleckiej.

Podobnie jak zmieniali się księża opiekunowie i moderatorzy, następowały też zmiany dyrektorów krajowych. Byli nimi: ks. Jerzy Owsiak CM (2003-2005), ks. Tadeusz Lubelski (2006-2012), ks. Jerzy Wachowiak (2013-2015), ks. J. Basaj (2015 – do chwili obecnej). Nie zmienia się jednak cel i zasady formacji Apostolatu Maryjnego, opracowane w książkach na rok A, B ,C przez założyciela – ks. T. Herrmanna (1921-2003), który zmarł w opinii świętości.

 

Dołącz do Apostolatu

Spotkania odbywają się w każdy ostatni wtorek miesiąca w sali na plebanii. Na spotkaniach czytamy i rozważamy słowo Boże , modlimy się i omawiamy zadania apostolskie na dany miesiąc.Apostołujemy darem, który przekazała Niepokalana – Cudownym Medalikiem. Odwiedzamy chorych w domach i szpitalach. Odwiedzaliśmy Dom Opieki Społecznej nad Stawami. Organizujemy pielgrzymki, uczestniczymy w życiu naszej parafii. W niedziele rozprowadzamy przed katedrą prasę katolicką. W soboty przewodniczymy modlitwom wieczornym, a w poniedziałki – prowadzimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Katolickim Radiu Podlasie. Modlitwą i ofiarami wspieramy działalność misyjną. Nasza grupa jest otwarta. Kierujemy nieustanne i serdeczne zaproszenie do wszystkich chętnych, aby wspólnie służyć Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej.

Miesiąc maj i październik to krucjata modlitwy za ojczyznę. Nasza grupa czuwa 23 dnia maja i października na modlitwie, rozważając tajemnice Różańca św.

Ogarniamy modlitwą siebie nawzajem, osoby chore, starsze, samotne i te które proszą nas o modlitwę. Przy tym nie szczędzimy ani uśmiechu, ani dobrego słowa dla osób potrzebujących wsparcia duchowego, jak i materialnego. A wszystko to powierzamy w ręce Maryi, gdyż Ona jako czuła Matka, wspaniała Wspomożycielka i troskliwa Opiekunka pomaga nam w czynieniu dobra i prowadzi nas do swego syna – Jezusa Chrystusa.

W Roku Jubileuszowym 25 lat działalności w katedrze Stowarzyszenia Cudownego Medalika – Apostolat Maryjny, 40 Ogólnopolskiej Pielgrzymki AMM CM na Jasna Górę (24-25 lipca), 190 Rocznicy Objawień Niepokalanej Cudownego Medalika św. Katarzynie Laboure (27 listopada) – na łamach „Echa Katolickiego” pragnę podziękować naszym biskupom diecezjalnym, dyrektorom krajowym CM, opiekunom – duszpasterzom parafialnym, Zarządowi AM, jak też wszystkim apostołom i apostołkom za trud włożony w rozwój Apostolatu, za wspólne modlitwy, pielgrzymowanie, dar serca. Wszyscy jesteśmy częścią historii i następnym ogniwem w dziele Maryi, jakim jest Apostolat Maryjny do którego nas powołała. Każdemu z pragnę powiedzieć: Dobrze że jesteś!

Wszystko z Niepokalaną!

 

Mirosława Wiewiórka, moderatorka AM diecezji siedleckiej


Celem Apostolatu Maryjnego jest:

– pogłębianie kultu Niepokalanej życiem autentycznie chrześcijańskim;

– oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych utratą wiary;

– szerzenie braterskiej miłości, likwidowanie obojętności, niechęci i niezgody.