Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wuef? Nie zwalniaj!

Uczniowie obwiniają nauczycieli, nauczyciele rodziców, a wszyscy - komputer. Jedno jest pewne - młodzi ludzie stronią od aktywności fizycznej. Jeśli nic się nie zmieni, pokolenie dzisiejszych dzieci będzie żyło krócej niż ich rodzice.

Zestawienie wyników międzynarodowego testu sprawności fizycznej z ostatnich 25 lat pokazuje, że kondycja młodzieży spada we wszystkich dziedzinach. W 1979 r. w skoku w dal chłopcy osiągali 4,2, obecnie – 3 m. Dziewczynki były w stanie utrzymać się w zwisie na drążku przez 14, a dziś przez 6,5 s. Dotknąć w skłonie palcami podłogi nie potrafi 71% dzieci z klas III szkół podstawowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia obecne pokolenie uczniów podstawówek może być pierwszym od długiego czasu, które będzie miało krótszą średnią długość życia niż ich rodzice.

Katastroficzne dane potwierdza również ministerstwo sportu. Blisko połowa chłopców w wieku 13 lat spędza ponad dwie godziny dziennie przy komputerze. Aż 18% 18-latków narzeka na bóle pleców i stawów. Tylko 10% 14-latków podejmuje jakąkolwiek aktywność fizyczną, np. jeździ na rowerze lub gra w piłkę. Wady postawy ma 60% polskich dzieci.

– Przyznam szczerze, że mam dylemat, kiedy chcę nakłonić młodzież do większego wysiłku. Boję się, czy nie będzie kłopotów natury zdrowotnej. Uczniowie są coraz słabsi fizycznie. Przebiegnięcie nawet niewielkiego dystansu powoduje zadyszkę. Aż strach pomyśleć, co z tymi młodymi ludźmi będzie się działo za kilka lat – przyznaje Andrzej Materski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł