Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Wychowają do wiary i wartości

Od 1 września 2016 r. w Białej Podlaskiej rozpocznie swoją działalność Katolickie Przedszkole Niepubliczne. Rekrutacja już trwa.

Organem prowadzącym ma być diecezja siedlecka. Kierownictwem i administracją zajmie się Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Placówce będzie patronował bł. o. Honorat Koźmiński.

– Biskup siedlecki Kazimierz Gurda zwrócił się z prośbą do naszej przełożonej prowincjalnej s. Marii Sekścińskiej o wydelegowanie kilku sióstr do posługi w tej placówce. W przedszkolu będą pracowały także osoby, które obecnie są zatrudnione w bialskim Przedszkolu Anioła Stróża. Chcemy utworzyć trzy grupy wiekowe. Dzieci będą przyjmowane według kolejności zgłoszeń – mówi s. Elżbieta Młynarczyk, przyszła dyrektor placówki, od 18 lat pracująca w Przedszkolu Katolickim w Łomży. Przedszkole im. o. Honorata będzie się mieściło w budynku przy ul. Janowskiej 55 (tym samym, w którym funkcjonuje Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. Norwida).
– Powierzone nam dzieci chcemy wychowywać w poszanowaniu prawdy, miłości bliźniego, wychowywać do szacunku dla innych oraz życia w zgodzie i przyjaźni. Pragniemy, aby dzieci poznawały prawdy wiary podczas katechezy i uczyły się ją wyrażać w życiu i modlitwie – podkreśla s. Elżbieta.

Liczy się dobro dziecka
– Będziemy też pomagać w rozwoju zainteresowań dzieci i ich uzdolnień. Prowadzone zajęcia mają mobilizować do kreatywnego myślenia, służyć pobudzaniu aktywności i sprawności w pracach manualnych, zabawach oraz gimnastyce – tłumaczy moja rozmówczyni. – Podstawową wartością w naszej pracy wychowawczej jest dobro dziecka, a celem wychowanie osoby uczciwej, pracowitej, aktywnej i twórczej oraz gruntowne przygotowanie do podjęcia nauki w szkole. Tworząc wspólnotę nauczycieli, opiekunów, rodziców i dzieci, będziemy doskonałym środowiskiem dla wszechstronnego rozwoju najmłodszych, zarówno w sferze intelektualnej, jak i emocjonalnej – zapewnia.
Przedszkole proponuje także zajęcia dodatkowe. Rodzice będą mogli zapisać swoje dzieci na naukę języka angielskiego, rytmikę, zajęcia sportowe lub ceramiczne.
Jak zaznacza s. E. Młynarczyk, w przedszkolu mają być obchodzone ważniejsze święta religijne i patriotyczne. Maluchy będą wychowywane w duchu poszanowania tradycji i symboli narodowych, co w dzisiejszych czasach jest bardzo cenne i potrzebne.
Przedszkole zamierza brać czynny udział w uroczystościach organizowanych w mieście, liczy też na współpracę z innymi instytucjami.

Zapraszamy do kontaktu
Wszystkich zainteresowanych posłaniem swoich pociech do tego przedszkola odsyłamy do s. Elżbiety. Po szczegółowe informacje należy dzwonić pod nr tel. 695-457-183 lub pisać na: ela_mk@poczta.onet.pl. Z s. Elżbietą będzie można spotkać się osobiście w Białej Podlaskiej, przy kościele bł. Honorata 29 listopada oraz 30 listopada – w liceum katolickim przy ul. Janowskiej 55 w godz. 9.00-17.00. Karty zgłoszeniowe są udostępnione w sekretariacie liceum.
– Obserwujemy spore zainteresowanie naszym przedszkolem. Najwięcej osób pyta o przyjmowanie trzylatków. Tworzymy coś nowego i wiemy, że trzeba będzie zapracować na zaufanie. Zrobimy wszystko, aby przychodzące do nas dzieci były radosne i szczęśliwe. Zapraszamy do rozmów indywidualnych i do naszego przedszkola – kończy s. Elżbieta.

 

AWAW