Aktualności
Wyczekiwana inwestycja

Wyczekiwana inwestycja

Za trzy lata połączenie między dwoma miastami w powiecie ryckim stanie się nie tylko prostsze, ale i bezpieczniejsze.

Realizacji doczeka się ostatni etap modernizacji drogi powiatowej z Ryk do Dęblina.

Prowadzona od 2022 r. inwestycja co pewien czas napotyka na trudności, choć znaczna jej część już została oddana do użytku, m.in. w samych Rykach (ul. Słowackiego) i Stawach, gdzie położono nowy asfalt i wybudowano ścieżki rowerowe. Rok temu udało się wykonać kolejny fragment zadania przy jednostce wojskowej wzdłuż torów. Prace miały postępować i objąć kolejne kilometry w kierunku Dęblina. Jednak na przeszkodzie stanęła sytuacja gospodarcza. Rosnąca inflacja sprawiła, że wykonawca znacznie podniósł wycenę zadania. Powiatu nie było stać na wyłożenie większej kwoty z własnego budżetu, a wojewoda jako dysponent środków rządowych nie zgodził się na okrojenie inwestycji. Samorząd postanowił więc wstrzymać przebudowę i poczekać na nowe rządowe dotacje.

Szansa pojawiła się pod koniec roku. Ministerstwo Infrastruktury przychyliło się do wniosku powiatu ryckiego i przyznało 50,8 mln zł. – Pieniądze są już zapisane w budżecie, a w pierwszych dniach lutego rozpisaliśmy przetarg w celu wyłonienia wykonawcy – zaznacza Monika Kośmińska, wicestarosta rycki. 

Prace będą się toczyć na długości 4,7 km. Droga zostanie ujednolicona do szerokości 7 m, a jej część zostanie poprowadzona po tzw. nowym śladzie. – Planujemy wyprostować zakręty na odcinku od hospicjum w Stawach do początku Dęblina. A w obrębie samego miasta dojdzie do wymiany mostu usytuowanego na wysokości budynku zamrażalni – tłumaczy zastępca starosty. 

Więcej w bieżącym wydaniu ECHA. 

Tomasz Kępka