Region
MPP
MPP

Wyczekiwana modernizacja

Zabytkowa willa Rabeego przy ul. Łomaskiej 21 w Białej Podlaskiej już niedługo doczeka się gruntownego remontu i znów będzie służyła mieszkańcom. 

Ponownie stanie się miejscem opowiadającym o historii miasta. Ze względu na zły stan obiekt od kilku lat pozostaje nieużytkowany. Ostatnio mieściło się w nim miejskie przedszkole i oddział martyrologiczny Muzeum Południowego Podlasia. Warto pamiętać, że pod hasłem „willa Raabego” kryje się nie tylko sam budynek, ale też całe jego otoczenie, które dawniej było ogrodem.

Działka ma aż 0,4 ha. To obiekt zabytkowy. Powstał z inicjatywy dwóch braci: Henryka i Bernarda Raabów, którzy w 1869 r. założyli w Białej Podlaskiej fabrykę drewnianych sztyftów do obuwia. Przemysłowcy z czasem wzbogacili swoją ofertę m.in. o produkcję kopyt szewskich. Swoje wyroby sprzedawali na rynku krajowym i zagranicznym. Willę postawili w pobliżu zakładów produkcyjnych. W trakcie okupacji rezydencję przejęło gestapo. W tym czasie budynek rozbudowano. Na piętrze mieszkali niemieccy żołnierze. W piwnicach zorganizowano areszt z ośmioma celami i salą przesłuchań. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł