Sport
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wydarzenia sportowe

W otwartych mistrzostwach Polski osób niepełnosprawnych w lekkiej atletyce w Słubicach medale wywalczyli: srebrny - rzut dyskiem i oszczepem - Marcin Ruciński; rzut dyskiem - Małgorzata Mućka, brązowy - Konrad Olewiński (wszyscy Start Siedlce).

Lipiec

 – 6 lipca w Łomazach odbyła się IV Gala Piłkarska BOZPN.

– W młodzieżowych mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce przeprowadzonych w Bydgoszczy złoty medal w trójskoku wywalczył Maksym Sypniewski (AZS AWF Biała Podlaska), a srebrne: w rzucie dyskiem Małgorzata Raciborska (AZS AWF BP) oraz Jakub Kuszneruk w chodzie na 20 km (Żak Biała Podlaska).

– W Spale odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 23. Srebrne medale wywalczyli: w kat. 53 kg Wioleta Jastrzębska i w kat. 69 kg Katarzyna Marcinkowska (obie WLKS Siedlce), brązowe: kat. 53 kg Emilia Malec, kat. 58 kg Agata Zaweracz, kat. 69 kg Marta Szczepaniak, kat. 94 kg Marek Tracz (wszyscy AZS AWF Biała Podlaska).

– Podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego klubu przyjaciół siatkówki Marian Burzec został ponownie wybrany na prezesa I-ligowego klubu.

– Nowym szkoleniowcem piłkarzy II-ligowej Pogoni Siedlce został Rafał Wójcik, który zastąpił Piotra Szczechowicza.

– Ryszard Więcierzewski został nowym trenerem Podlasia Biała Podlaska, zastępując Wladimira Gieworkiana.

– Organizacja i zachowanie stopnia bezpieczeństwa na meczach piłkarzy Pogoni na stadionie ROSRRiT w Siedlcach uzyskały wyróżnienie wojewody mazowieckiego i zostały przedstawione jako wzór do naśladowania dla całego Mazowsza.

– Natalia Chacińska z Pogoni Siedlce zdobyła brązowy medal w skoku w dal podczas mistrzostw świata juniorów młodszych rozegranych w Doniecku (Ukraina). Podczas zawodów ustanowiła nowy rekord życiowy – 6,22 m.

– W mistrzostwach Europy juniorów w pływaniu rozegranych w Poznaniu wystartowała zawodniczka Żaka Biała Podlaska – Jowita Sieńczyk. W wyścigu na 400 m zajęła ósme miejsce, na 200 m tym samym stylem była dziewiąta, a na 500 m delfinem sklasyfikowana została na 35 pozycji.

– Podczas Uniwersjady w Kazaniu (Rosja) w rzucie dyskiem wystartował Przemysław Czajkowski z AZS AWF Biała Podlaska, który spalił trzy próby w finale.

– We francuskiej miejscowości Gap zostały rozegrane mistrzostwa Europy w biegach górskich, w których zawodnik Pogoni Siedlce Marcin Roguski zajął 19 miejsce.

– W Bydgoszczy odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w podnoszeniu ciężarów. Na czołowych miejscach uplasowali się: dziewczęta – kat. 48 2. Aneta Jankowska (MLKPC Sokołów Podlaski), kat. 53 kg 1. Magdalena Mędza, 63 kg 1. Agata Rok (obie WLKS Siedlce), kat.+69 1. Eliza Wcisłak (MLKPC), chłopcy – kat. 69 kg 3. Kamil Przybysz, kat. 94 kg 1. Jarosław Daniluk (obaj Orlęta Łuków).

– Nowym trenerem I-ligowego zespołu KPS Siedlce został Sławomir Gerymski.  

– W lekkoatletycznych mistrzostwach Europy juniorów rozegranych w Rieti (Włochy) w skoku w dal wystartowała Natalia Chacińska z Pogoni Siedlce, która w eliminacjach zajęła 13 miejsce i nie zakwalifikowała się do finału.

– W Zgierzu odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach. Srebrny medal w kat. 70 kg wywalczyła Paulina Dobosz (WLKS Siedlce), a brązowy w kat. 40 kg Dorota Kopyść (Armaty Stoczek Łukowski).

– W rozegranych w Bydgoszczy lekkoatletycznych mistrzostwach Polski seniorów reprezentanci AZS AWF Biała Podlaska zdobyli srebrne medale: w trójskoku Anna Zych, w skoku w dal Marcin Starzak oraz męska sztafeta 4×100 m.

– Przed nowym sezonem na stadionie ROSRRiT w Siedlcach został zainstalowany monitoring audiowizualny oraz system identyfikacji widzów (kołowrotki).

– W Łodzi odbyły się finały OOM w lekkiej atletyce. Podczas zawodów złote medale zdobyli: Natalia Chacińska (MKS Pogoń Siedlce), Bartosz Wójcik oraz w chodzie na 10 km Szymon Czartoszewski (obaj WLKS Siedlce). Srebrne wywalczyli Michał Roguski (Pogoń), sztafeta chłopców z Pogoni Siedlce 4×100 m, brązowy Olga Niedziałek (WLKS) w chodzie na 5 km.

Sierpień

– W Dębicy odbyły się mistrzostwa Polski w pływaniu do lat 16, w których Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska zdobyła trzy złote medale: na dystansach 200 m i 400 m stylem zmiennym oraz 400 m stylem motylkowym.

– W Węgrowie odbyła się I Letnia Gala Siedleckiego OZPN Siedlce.

– Jakub Folwarski z MKS Pogoń Siedlce został powołany do kadry Polski juniorów w tenisie stołowym na drugie półrocze 2013 r.

– W mistrzostwach Polski juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych rozegranych w Olsztynie Patrycja Waszczuk z klubu Gambit Międzyrzec Podlaski zdobyła srebrny medal w szachach błyskawicznych oraz brązowy w szybkich.

– W kadrze Polski na mecz ze Szwecją w Pucharze Narodów znalazło się czterech rugbistów Pogoni Siedlce: Tomasz Gasik, Adrian Chróściel, Robert Pawelec oraz Dawid Lorentowicz.

– W Szklarskiej Porębie odbyły się mistrzostwa świata i Polski w długodystansowych biegach górskich. Przemysław Dąbrowski z AZS AWF Biała Podlaska w mistrzostwach Polski zdobył srebrny medal, a w mistrzostwach świata uplasował się na 16 miejscu.

– Sabina Bagińska podczas mistrzostw Europy w Tiranie (Albania) w podnoszeniu ciężarów w kat. +75 kg zdobyła srebrny medal. Jednak w związku z dyskwalifikacją za stosowanie niedozwolonych środków zwyciężczyni Ukrainki Swietłany Czerniawskiej został jej przyznany tytuł mistrzyni Europy.

– MKS Pogoń Siedlce zdobył srebrne medale mistrzostw Polski w rugby siedmioosobowym. Finały mistrzostw odbyły się w Łodzi.

– W Siedlcach odbył się IV Triatlon Siedlecki, który w kategorii open zakończył się wygraną Macieja Michalskiego z Legionowa.

– Nowym szkoleniowcem II ligowej Pogoni Siedlce został Daniel Purzycki, który zastąpił Rafała Wójcika.

– W Mrozach oddano do użytku nowoczesną halę sportową wraz z widownią.

– Judyta Niepogoda z Gladiatora Siedlce zdobyła złoty medal w rozegranych w Charkowie (Ukraina) mistrzostwach Europy w Muay Thai.

Wrzesień

– W Białej Podlaskiej został rozegrany II rzut Drużynowych Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Bialski AZS AWF ostatecznie uplasował się na siódmej pozycji w klasyfikacji generalnej mistrzostw na 2013 r.

– W Siedlcach rozegrano Międzynarodowy Turniej Weteranów w Rugby, który zakończył się zwycięstwem Lechii Gdańsk.

– Agata Rok – sztangistka WLKS Siedlce – zdobyła srebrny medal w kat. 63 kg w mistrzostwach Europy do lat 17, które rozegrano w Kłajpedzie (Litwa). Podczas zawodów w kat. 94 kg Jarosław Daniluk z łukowskich Orląt uplasował się na piątym miejscu, a w mistrzostwach do lat 15 w kat. 53 kg Magdalena Rok (WLKS) zajęła czwarte miejsce.

– W Siedlcach rozegrany został mecz piłkarskich reprezentacji parlamentu Polski i Litwy, który zakończył się zwycięstwem naszej reprezentacji 5:1.

– Reprezentantka WLKS Siedlce Sandra Pachnik zdobyła srebrny medal w kat. 55 kg w międzynarodowych mistrzostwach Polski w sumo, które rozegrano w Siedlcach.

– W Ciechanowie zostały rozegrane mistrzostwa Polski seniorek w podnoszeniu ciężarów. W kat. 48 kg złoty medal wywalczyła Wioleta Jastrzębska , a brązowy Karolina Miszczak. Brąz zdobyła też kolejna zawodniczka WLKS Siedlce – Katarzyna Lisewska w kat. 75 kg.- W Łukowie odbyły uroczystości i imprezy z okazji 90-lecia Orląt Łuków.

– W mistrzostwach Europy juniorów i kadetów w kick-boxingu, które odbyły się w Krynicy Zdroju, srebrny medal w juniorach młodszych w K-1 kat. 60 kg zdobyła Julianna Musiał z Gladiatora Siedlce, a brązowe krążki w formule low-kick Mateusz Ożarek w kat. 60 kg (juniorzy młodsi) i Marcin Marciszewski w kat. 71 kg (juniorzy starsi) – obaj z TKKF Siedlce.

– W rozegranych w Tallinie (Estonia) mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów do lat 23 Wioleta Jastrzębska z WLKS Siedlce zdobyła brązowy medal w kat. 48 kg.

Październik

– W mistrzostwach Polski młodzików w lekkiej atletyce rozegranych w Radomiu złote medale w chodzie sportowym zdobyli: na dystansie 3 km Emilia Gręziak oraz na 5 km Robert Goławski – oboje WLKS Siedlce.

– Po rozegraniu ostatnich zawodów w ramach Pucharu Polski na nartorolkach w klasyfikacji generalnej za 2013 r. pierwsze miejsce wśród seniorów wywalczył Maciej Staręga, a w kat. B juniorów Patryk Borkowski; w juniorkach w tej samej kategorii trzecia była Anna Bielecka, z kolei w juniorkach C również na trzecim miejscu uplasowała się Emilia Borkowska – wszyscy UKS Rawa Siedlce.

– W rozegranych w Małaszewiczach mistrzostwach Polski młodzików (do lat 15) w podnoszeniu ciężarów złote medale wywalczyli: kat. 53 kg Kinga Mróz (WLKS Siedlce), kat. 63 kg Maria Wrzosek (MLKPC Sokołów Podl.), kat. 69 kg Ewelina Ozon (GOK Koroszczyn), srebrny: kat. 58 kg Magdalena Pietruczuk (GOK), brązowy: Klaudia Pilipczuk (GOK).

– Rugbiści Pogoni Siedlce Tomasz Gasik, Adrian Chróściel, Dawid Lorentowicz i Robert Pawelec zagrali w reprezentacji Polski w meczu z Czechami (30:10).

– Firma motoryzacyjna Carsed jako pierwsza w naszym regionie przekazała bezpłatnie samochód (skoda) klubowi sportowemu – piłkarskiej Pogoni Siedlce.

– W Kartuzach zostały rozegrane mistrzostwa Polski w kick-boxingu formuła kick-light. Podczas zawodów na podium stanęli: seniorzy – kat. 69 kg 1.Maciej Garbaczewski, kat. 89 kg 1. Cyprian Grzęda, juniorzy – kat.59 kg 1. Michał Chojecki, kat. 74 kg 2. Mariusz Borkowski, kat. 79 kg 1. Paweł Remiszewski – wszyscy TKKF Siedlce.

– I-ligowy klub siatkówki z Siedlec po pozyskaniu sponsora zmienił nazwę na KPS Siedlce Banki Spółdzielcze z grupy BPS.

– W konsultacji piłkarskiej kadry Polski do lat 21 wziął udział bramkarz MKP Pogoń Siedlce Jacek Kozaczyński.

– Zuzanna i Jakub Gadzała z Czemiernik, byli zawodnicy RAT Radzyń Podl., zdobyli podczas mistrzostw świata juniorów w Taekwon-Do w Hiszpanii cztery złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale.

– Zawodnicy TKKF Siedlce podczas mistrzostw Polski w kick-boxingu formuła full contact rozegranych w Kurzętniku wywalczyli dwa medale: złoty w kat. 71 kg. zdobył Maciej Garbaczewski, a srebro przypadło w udziale Marcinowi Marciszewskiemu.

– W Otwocku został rozegrany Puchar Polski w kick-boxingu formuła kick-light. Na podium stanęli: seniorzy – kat. 84 kg 3. Artur Iwaniuk, juniorzy – kat. 69 kg 1. Michał Chojecki, kat. 79 kg 1. Paweł Remiszewski, kat. 63 kg, 3. Domink Grzęda – wszyscy TKKF Siedlce.

Listopad

– W MKP Pogoń Siedlce przebywał trener Mark Sampson, który potem został pierwszym trenerem piłkarskiej kobiecej reprezentacji Anglii.

– Podczas meczu piłkarskiego II ligi wschodniej Pogoń Siedlce – Wigry Suwałki ustanowiony został rekord frekwencji w 2013 r. na imprezie sportowej w naszym regionie. Mecz na siedleckim stadionie obserwowało dwa tysiące widzów.

– Sztangistki WLKS Siedlce zdobyły srebrny medal drużynowych mistrzostw Polski na 2013 r.

– 4 listopada w Białej Podlaskiej otwarto Szkołę Trenerów PZPN.

– W Katowicach został rozegrany Puchar Polski seniorów w kick-boxingu formuła low-kick. W tej imprezie drugie miejsca wywalczyli: kat. 60 kg Katarzyna Posiadała (Gladiator Siedlce) oraz w kat. 67 kg Roger Garbaczewski (TKKF Siedlce).

– Decyzją PZPN reforma III ligi piłkarskiej została przesunięta na sezon 2015/16. Ta klasa rozgrywkowa w nowej formule liczyć będzie cztery, a nie jak obecnie – osiem grup terytorialnych.

– Piłkarze Pogoni wywalczyli pierwsze miejsce w II lidze wschodniej po rundzie jesiennej sezonu 2013/14.

Grudzień

– Podczas rozegranych w Warszawie Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w szermierce na wózkach Kamil Rząsa z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zdobył złoty medal w szpadzie w kategorii B niepełnosprawności oraz brązowy w kategorii open.

– Miasto Siedlce zajęło pierwsze miejsce w kategorii aglomeracji do 100 tysięcy mieszkańców w V Sportowym Turnieju Miast i Wsi na Mazowszu.

– Krystian Wójcik po rundzie jesiennej prowadzi w klasyfikacji „Echa” na najlepszego zawodnika MKP Pogoń Siedlce w rozgrywkach II ligi wschodniej w sezonie 2013/14.

– Cyprian Grzęda z TTKKF Siedlce zdobył brązowy medal w kick-boxingu formuła kick-low w kat. 89 kg podczas mistrzostw świata w tureckiej Antalyi.

– W mistrzostwach Polski młodziczek w zapasach rozegranych w Raciborzu na podium stanęły: kat. 32 kg 2. Karolina Urban (WLKS Siedlce), kat. 37 kg 2. Jolanta Gromek (Orlęta Łuków), kat. 40 kg 2. Joanna Figat, kat. 34 kg 3. Magdalena Sadło, kat. 48 kg 3. Paulina Sobiech – wszystkie Armaty Stoczek Łukowski.

– W Pomiechówku k. Warszawy zostały rozegrane mistrzostwa Polski w Oriental Rules Thai Boeing, gdzie medale wywalczyli: seniorzy – złoto w kat. 54 kg Judyta Niepogoda, złoto w kat. 60 kg Katarzyna Posiadała, brąz w kat. 71 kg Paweł Harasim; juniorzy – złoto w kat. 60 kg Julianna Musiał (wszyscy Gladiator Siedlce).

– Krzysztof Stężała, znany w naszym regionie bramkarz, ostatnio reprezentujący Orlęta Radzyń, zakończył swoją karierę piłkarską.

– Podczas rozegranych we włoskiej miejscowości Asiago zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich Maciej Staręga z UKS Rawa Siedlce zanotował dotychczas swój najlepszy występ w tej imprezie, zajmując dziewiąte miejsce indywidualnie w biegu sprinterskim techniką klasyczną oraz na tym samym dystansie w rywalizacji drużynowej, biegnąc razem z Sebastianem Gazurkiem, siódme miejsce.

– Polski Związek Piłkarzy nominował Krystiana Wójcika (pomocnik) i Adama Czerkasa (napastnik) w plebiscycie na najlepszych zawodników na poszczególnych pozycjach w II lidze wschodniej w 2013 r. Wójcik dodatkowo został nominowany w kategorii najlepszy piłkarz tej klasy rozgrywkowej.

– W Siedlcach został oddany do użytku park wodny wybudowany za 34 mln zł.

Andrzej Materski