Sport
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wydarzenia sportowe 2013 r.

Maciej Staręga z klubu Rawa Siedlce wystartował w zawodach Tour de Ski rozgrywanych w szwajcarskim Val Mustair, gdzie w biegu sprinterskim uplasował się na 25 miejscu.

Styczeń 

– Ryszard Soćko przestał być trenerem kadry narodowej kobiet w podnoszeniu ciężarów. Zastąpił go Waldemar Ostapski, szkoleniowiec kadry do lat 17 i Tytana Oława. 

– Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w biegach narciarskich rozgrywanych w czeskim Libercu Maciej Staręga zajął ósme miejsce w biegu sprinterskim techniką klasyczną oraz 13 miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. 

– W rozegranych w Spale halowych mistrzostwach Polski juniorów młodszych w lekkiej atletyce złoty medal w skoku w dal zdobyła Natalia Chacińska z Pogoni Siedlce, ustanawiając nowy rekord życiowy 5,96 m. Srebrne medale wywalczyli Paulina Pawłowska (Pogoń) w biegu na 1500 m i Szymon Czartoszewski (WLKS Siedlce) w chodzie na 5 km. Ponadto medale brązowe zdobyli reprezentanci WLKS: Rafał Abramowski w siedmioboju, Olga Niedziałek w chodzie na 5 km, Olga Demiańczuk w trójskoku i Bartosz Wójcik w skoku w dal. 

Luty 

– Po dyskwalifikacji za doping Rosjanki Olesji Syriewej srebrny medal w biegu na 3 km podczas halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w 2011 r. przyznany został Lidii Chojeckiej (Pogoń Siedlce), która wywalczyła wówczas brązowy medal. 

– Siedlczanka Katarzyna Piekart, zdobywczyni złotego medalu na paraolimpiadzie w Londynie, została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. 

– W Radzyminie k. Warszawy odbyły się mistrzostwa Polski juniorów starszych i młodszych w kick-boxingu, formuła low-kick. Podczas tych zawodów złote medale wśród juniorów wywalczyli: w kategorii wagowej 54 kg Robert Ułasiuk, a w kat. 71 kg Marcin Marciszewski, natomiast w juniorach młodszych w kat. 57 kg Mateusz Ożarek (wszyscy TKKF Siedlce). 

– Władze miasta Siedlce nagrodziły najlepszych sportowców i trenerów za osiągnięcia w 2012 r. 

– W rozegranych we włoskiej miejscowości Val di Fiemme mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym Maciej Staręga zajął 41 miejsce w biegu sprinterskim oraz 12 miejsce w sprincie drużynowym razem z Maciejem Kręczmerem, a w sztafecie drużynowej 4×10 km techniką dowolną wraz z kolegami z reprezentacji zajął 16 miejsce. 

Marzec 

– 4 marca nastąpiło otwarcie hali widowiskowo-sportowej zlokalizowanej przy AWF w Białej Podlaskiej. 

– Andrzej Garbaczewski, szkoleniowiec TKKF Siedlce, został trenerem reprezentacji Polski kick-boxerów w formule low-kick. 

– W Brzeźnicy zostały rozegrane mistrzostwa Polski w zapasach, podczas których dwa brązowe medale zdobyły reprezentantki WLKS Siedlce: w juniorkach w kat. wagowej 63 kg Monika Michalak, a w kadetkach w kategorii 40 kg Paulina Dobosz. 

– W odbywających się w Zakopanem finałach ogólnopolskiej olimpiady młodzieży w biegach narciarskich reprezentanci UKS Rawa Siedlce sześciokrotnie stawali na podium. Drugi w kategorii chłopców (rocznik 1997) w biegu na dystansie 4 km techniką dowolną i trzeci w biegu na 3 km stylem klasycznym był Patryk Borkowski. Trzecia na tych samych dystansach dwukrotnie docierała do mety Anna Bielecka (dziewczęta – rocznik 1997). Poza tym trzecie miejsca zajmowały sztafety Rawy: chłopców (1997-99) w biegu 4×3 km (Patryk Borkowski, Tomasz Filipek, Krystian Pietrak, Arkadiusz Posiadała) i dziewcząt (2000 i młodsze) w biegu 4×2 km (Marcela Boguszewska, Monika Sołoniewicz, Justyna Stefaniuk, Kamila Borkowska). 

– Polski Związek Rugby powołał do kadry Polski seniorów na mecz Polska – Ukraina, który odbył się 30 marca w Gdyni, zawodników Pogoni Siedlce: Adriana Chróściela, Wojciecha Łukasiewicza. 

– Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska (ucząca się w SMS Kraków) – podczas mistrzostw Polski w pływaniu do lat 16 w Gliwicach – zdobyła trzy złote medale w wyścigach na 100, 200 i 400 m stylem zmiennym oraz zajęła czwarte miejsce na dystansie 100 m stylem grzbietowym. 

– Podczas odbywających się w Kleszczowie mistrzostw Polski w formule low-kick brązowe medale zdobyli zawodnicy TKKF Siedlce: Maciej Garbaczewski w kat. 67 kg i Cyprian Grzęda w kat. 86 kg. – W Siedlcach odbył się towarzyski mecz piłkarski, w którym reprezentacja Polski do lat 21 spotkała się z rówieśnikami z Litwy, wygrywając 3:0. Przed tym spotkaniem reprezentacja przebywała na tygodniowym zgrupowaniu w Siedlcach. 

– Podczas meczu Polska – Litwa prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek stwierdził, że jeśli przy stadionie w Siedlcach powstanie hotel (którego budowa rozpocznie się na wiosnę 2014 r.), to PZPN jest gotowy podpisać wieloletnią umowę na zgrupowania w Siedlcach reprezentacji młodzieżowych. 

– Maciej Staręga podczas mistrzostw Polski seniorów w biegach narciarskich rozegranych w Zakopanem zdobył trzy medale: dwa złote i jeden brązowy. Złoto wywalczył w sprincie techniką klasyczną oraz w biegu na 30 km tą samą techniką, a brązowy w biegu na 10 km techniką dowolną. Natomiast sztafety klubu z Siedlec: męska (Maciej Staręga/Damian Duk) i żeńska (Anna Staręga/Anna Prekurat) zajęły czwarte miejsca w drużynowym sprincie. 

– W mistrzostwach świata w biegach przełajowych w Bydgoszczy w kategorii juniorek Paulina Pawłowska z Pogoni Siedlce zajęła 58 miejsce w biegu na 6 km. 

Kwiecień 

– Adrian Chróściel z MKS Pogoń Siedlce został wybrany najlepszym polskim rugbistą w 2012 r. w plebiscycie portalu RugbyPolska.pl. 

– Sabina Bagińska, sztangistka WLKS Siedlce, zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w kat. +75 kg, które odbyły się albańskiej Tiranie. 

– SKK Siedlce opuścił po trzech sezonach szeregi I ligi koszykówki mężczyzn. 

– W mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów do lat 17 odbywających się w kazachskim Taszkiencie wystąpili ciężarowcy z naszego regionu, zajmując następujące pozycje: 20 w kat. 44 kg – Anita Janikowska (MLKPC Sokołów Podlaski), 10 w kat. 58 kg – Agata Rok (WLKS Siedlce), 15 w kat.+69 kg – Eliza Wcisłak (MLKPC). 

– W Ustrzykach Dolnych odbyły się górskie mistrzostwa Polski w biegach. Wśród juniorów na dystansie 2,5 km pierwsze miejsce wywalczyła Paulina Pawłowska, a na 4 km -trzecie miejsce zajął Sebastian Sienkiewicz (oboje Pogoń Siedlce). 

– Na mistrzostwach Polski w kick-boxingu rozegranych w Pułtusku medale zdobyli seniorzy: Leszek Suchożebrski (TKKF Siedlce) – złoty w formule light-contact, kat 94 kg, Kamil Rerutkiewicz (Power Siedlce) – srebrny, kat. 63 kg, Roger Garbaczewski (TKKF) – brązowy, kat. 63 kg, Mariusz Lipiński (Gladiator Siedlce) – srebrny, kat. 79 kg, Cyprian Grzęda (TKKF) – brązowy, kat. 89 kg; w formule pointfighting: kadeci: Mateusz Bednarczyk – złoty, kat. 28 kg, kadetki: Marta Pawlikowska – złoty, kat. 28 kg, Martyna Czerepińska – srebrny, kat. 47 kg; seniorki: Agnieszka Osial – srebrny, kat.70 kg (wszyscy PTS Łukplast Łuków). 

– Siatkarki Nike Wegrów uzyskały awans do II ligi. – Piłkarze ręczni AZS AWF Biała Podlaska opuścili I ligę. 

– Maciej Garbaczewski z TKKF Siedlce został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw Polski juniorów w kick-boxingu formuła kick-light odbywających się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podczas zawodów medale zdobyli młodzieżowcy – złote: Roger Garbaczewski (kat. 63 kg), Maciej Garbaczewski (kat. 69 kg) – obaj TKKF Siedlce – brązowe: Paweł Sieczkiewicz (kat. 79 kg) – Gladiator Siedlce, Łukasz Przekaza (kat. 74 kg) – Power Siedlce i Mariusz Lipiński (kat. 79 kg) – Gladiator, srebrny: Katarzyna Posiadała (kat. 60 kg). – Gladiator. W rywalizacji juniorów złoto w kat. 74 kg zgarnął Marcin Marciszewski, a brązowy w kat. 69 kg wywalczył Michał Chojecki (obaj TKKF). 

– Reprezentacja piłkarska Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach awansowała do finału mistrzostw Polski. 

Maj 

– W mistrzostwach Polski Wyższych Seminariów Duchownych siedlecka reprezentacja zajęła trzecie miejsce. 

– W międzynarodowym pucharze polski w kick-boxingu odbywającym się w Krynicy-Zdrój w pierwszej trójce poszczególnych kategorii znaleźli się: seniorzy (formuła light-contact ) – kat. 63 kg 1. Roger Garbaczewski, kat. 94 kg 1. Leszek Suchożebrski, (kick-light). – kat. 79 kg, 1. Artur Iwaniuk, 2. Rafał Kryński, kat. 89 kg, 2. Cyprian Grzęda; kadeci – kat. 50 kg, 2. Kinga Mikołajczuk; seniorzy (low-kick) – kat. 67 kg, 1. Maciej Garbaczewski; juniorzy (low-kick) – kat. 54 kg, 1. Robert Ułasiuk, kat. 71 kg, 1. Marcin Marciszewski. Wszyscy reprezentowali TKKF Siedlce. 

– Po 41 latach tenisiści stołowi Pogoni Siedlce zdobyli brązowy medal mistrzostw Polski juniorów, które zostały rozegrane w Krakowie. 

– Maksim Nieswadba, zawodnik AZS AWF Biała Podlaska, okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem I ligi piłki ręcznej w sezonie 2012/13. 

– Firma Konstantego Strusa zakupiła tereny przy nowym stadionie w Siedlcach pod budowę hotelu, który będzie służył m.in. sportowcom. 

– W Szeged na Węgrzech odbył się puchar świata w kick-boxingu, podczas których reprezentanci TKKF Siedlce zdobyli 5 medali: Roger Garbaczewski – srebro, kat. 63 kg, Cyprian Grzęda – brąz, kat. 89 kg, Maciej Garbaczewski – brąz, kat. 69 kg, Marcin Marciszewski – srebro, junior starszy (low-kick) kat. 71 kg, Mateusz Ożarek – brąz, junior młodszy (low-kick) kat. 60 kg. 

– W mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów do lat 20 rozegranych w Limie (Peru) trzecie miejsce w kat. 105 kg wywalczył Jarosław Samoraj, wychowanek MLKPC Sokołów Podlaski i trenera Tomasza Wcisłaka, obecnie reprezentujący barwy Mazovii Ciechanów. – Młodsi siatkarze UKS Serbinów Biała Podlaska wywalczyli brązowe medale finałów mistrzostw Polski młodzików rozegranych w Nowym Tomyślu. 

– W Mińsku Mazowiecki odbyły się mistrzostwa Polski w formule K-1 młodzieżowców i juniorów młodszych oraz puchar polski juniorów starszych. Podczas tych zawodów miejsca na podium wywalczyli: młodzieżowcy – kat. 63,5 kg 1. Roger Garbaczewski (TKKF Siedlce), 3. Paweł Sieczkiewicz (Gladiator Siedlce), kat. 67 kg 3. Maciej Garbaczewski (TKKF); juniorzy młodsi – kat. 60 kg 1. Mateusz Ożarek (TKKF) i Julianna Musiał (Gladiator). Puchar Polski juniorów starszych – kat. 51 kg 1. Patryk Kluczek, 54 kg 1. Robert Ułasiuk, kat. 67 kg 3. Michał Chojecki, kat. 71 kg 3. Marcin Marciszewski (TKKF). 

Czerwiec 

– Koszykarki MKK Sokołów S.A. OSiR Sokołów Podlaski zdobyły tytuł mistrzyń Polski młodziczek do lat 14. W finale w Sierakowicach pokonały KS JAS FBG Sosnowiec. 

– Cyprian Grzęda (TKKF Siedlce) zdobył brązowy medal podczas pucharu świata w kick-boxingu formuła kick-light odbywającego się we włoskim Rimini. Siedlczanin wystartował w kategorii wagowej 89 kg. 

– W reprezentacji Polski w rugby siedmioosobowym podczas turnieju w Izraelu zagrał Dawid Lorentowicz z Pogoni Siedlce, a jego kolega klubowy Adrian Chróściel w zespole piętnastoosobowym w meczu Pucharu Narodów Szwecja – Polska. 

– Lidia Chojecka, nasza czołowa lekkoatletka, ostatnio reprezentująca barwy siedleckiej Pogoni, 5 czerwca oficjalnie zakończyła swoją bogatą karierę sportową. – Tenisiści stołowi MKS Pogoń Siedlce po dziewięciu latach powrócili do I ligi. 

– Rugbiści siedleckiej Pogoni wywalczyli w rozgrywkach Ekstraligi czwarte miejsce, najwyższe w historii. 

– W mistrzostwach Polski juniorów w kickboxingu formuła light-contact rozegranych w Lesznie złoty medal w kat. 69 kg zdobył Maciej Królik, a brązowy w kat. 74 kg Jakub Imanow (obaj PTS Łukplast Łuków). 

– Sztangistka WLKS Siedlce Dominika Misterska-Zasowska zakończyła karierę. – Piłkarze Orląt Łuków spadli do IV ligi lubelskiej. – Awans do IV ligi wywalczyli zawodnicy Naprzodu Skórzec i Unii Krzywda. 

– Podczas rozegranych w Olsztynie mistrzostw Polski seniorów Jowita Sieńczyk z Żaka Biała Podlaska zdobyła dwa medale: srebrny na dystansie 400 m stylem zmiennym i brązowy na 200 m stylem dowolnym. – Agnieszka Dudzińska, kulomiotka AZS AWF Biała Podlaska, oraz Tomasz Jaszczuk, skoczek w dal MKS Pogoń Siedlce, wystąpili w reprezentacji Polski podczas drużynowego Pucharu Europy rozegranego w Gateshead (Wielka Brytania). 

– Marcin Nowak został zwycięzcą klasyfikacji redakcji „Echa” na najlepszego piłkarza Pogoni w II lidze wschodniej sezonu 2012/13.

Andrzej Materski