Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Wyjątkowe koncerty

Było to z pewnością wydarzenie kulturalne roku. Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie przeszły do historii jako impreza na wysokim poziomie artystycznym, przygotowana z wielkim rozmachem.

Tegoroczne spotkanie z muzyką chóralną (16-18 października) były wyjątkowe. Pierwszego dnia do sali widowiskowej domu kultury przybyły tłumy sympatyków muzyko gospel, by posłuchać i popatrzeć, jak pod okiem brytyjskiego artysty gospel, trenera wokalnego i dyrygenta Olricka Cokera ćwiczyli młodzi chórzyści z Zespołu Szkół im. Marszałka Piłsudskiego, żelechowskiego ZS im. Lelewela oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie.

Po dwóch dniach prób grupa licząca ok. 100 osób dała niecodzienny koncert, który porwał kilkuset widzów.

W sobotę w sali widowiskowej CSiK koncertował chór męski Mdzlevari, który zabrał widzów w muzyczną podróż po Gruzji, a w niedzielę w parafiach: Garwolin, Miętne i Górzno śpiewały chóry uczestniczące w VI edycji „Dni”.

Uroczysta gala

Około 300 osób przyszło do kolegiaty Przemienienia Pańskiego, aby posłuchać muzyki w najlepszym wykonaniu. Zapewniły im to: chór Szkoły Muzycznej I st. w Garwolinie, Chór Miasta Garwolina, Chór Kameralny Dysonans, Chór Katedralny im. Ks. Alfreda Hoffmana w Siedlcach, Chór Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa oraz chór Mdzlevari. Na zakończenie koncertu 150 artystów wykonało „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” J.F. Haendla. Za dyrygenckim pulpitem stanął tradycyjnie dr hab. Kazimierz Bukat z Filharmonii Narodowej. Przez dwie godziny w ciszy słuchano wspaniałych głosów, by na zakończenie nagrodzić wykonawców owacjami na stojąco. – Jestem pod wrażeniem, że udało się organizatorom zaprosić chór z dalekiej Gruzji, który zaprezentował się imponująco, pokazując bogactwo muzyki, jej możliwości – stwierdził bp Piotr Sawczuk.

Duchowa uczta

– W imieniu słuchaczy chciałbym serdecznie podziękować duszy Dni Muzyki Chóralnej dwóm dyrektorom – Radosławowi Miturze i Jarosławowi Kargolowi. Prosimy o następne! – powiedział prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak.

– Koncert odbył się w 25 rocznicę powstania samorządów. Cieszymy się, że w ten sposób możemy podkreślić swoją tożsamość – zaznaczył burmistrz Tadeusz Mikulski. Gratulacje i podziękowania złożyli również członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz starosta Marek Chciałowski.

Organizatorami Dni Muzyki Chóralnej byli: Mazowiecki Instytut Kultury oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, garwolińska Szkoła Muzyczna I stopnia oraz parafia Przemienienia Pańskiego.

JAWA