Wyjątkowy jubileusz
To najstarsze KGW w gminie. Działa aktywnie od 1964 r. Obecnie przewodniczącą koła jest Barbara Węgrzniak. – Powstało dzięki z inicjatywy nauczycielki Haliny Makaruk. Większość pań, które zaczynały razem z nią, już nie żyje. Ich wkład jest nieoceniony. Staramy się kontynuować ich spuściznę, a nasz główny cel to ułatwienie życia kobiet na wsi – mówi B. Węgrzyniak.
Jak przyznają, przez te wszystkie lata uczyły się wzajemnie od siebie. Jedne są specjalistkami od spraw kuchennych, inne od artystycznych. – Miałam 23 lata, gdy zaczęłam być członkinią koła. Byłam więc bardzo młodziutka, ale czułam się zaopiekowana przez starsze koleżanki – wspomina Krystyna Baj. – Pamiętam wspólne zabawy ze strażą pożarną, sprzedawanie czekolady czy kotylionów. Integrowaliśmy się, wspieraliśmy się i przede wszystkim nie brakowało dobrej zabawy – dodaje.
KGW specjalizowało się w hodowli kurcząt, darciu pierza, recytacji, organizowaniu wycieczek czy zajęć tematycznych, a 15 lat temu założyły zespół śpiewaczy. Na swoim koncie mają nawet dwie płyty. Słyną też z talentu kulinarnego. Jak podkreślają, są otwarte na zdobywanie nowych umiejętności. Niejednokrotnie zapraszały do siebie specjalistów, którzy uczyli m.in. nowatorskiego podejścia do pieczenia, eleganckiego nakrywania do stołu czy wyplatania wiklinowych koszyczków. – Chcemy działać jak najwięcej, dlatego cieszymy się, że możemy korzystać z funduszy przeznaczonych na rozwój kół. Wiele mieszkanek należało do KGW w Tłuśćcu. Część z nich spogląda na nas już góry. Mam nadzieję, iż są z nas dumne i cieszą się, że pielęgnujemy ich dzieło – dodaje B. Węgrzyniak.
Magdalena Frydrychowska