Region
Źródło: HAH
Źródło: HAH

Wynajmij auto na minuty

Mieszkańcy miasta mogą już wypożyczać na minuty samochody elektryczne udostępnione przez PGE Nowa Energia. Do dyspozycji jest pięć charakterystycznych biało-niebieskich aut marki Renault Zoe z logo PGE.

W uroczystości oficjalnego uruchomienia usług carharingu, która miała miejsce 11 marca, uczestniczyli m.in.: minister energii Krzysztof Tchórzewski, prezydent Siedlec Andrzej Sitnik oraz wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej Paweł Śliwa. - Cieszę się, że inicjatywa z wiosny ubiegłego roku została sfinalizowana - przyznał minister energii. - To nowy sposób korzystania z samochodów. Pierwsza transza to pięć aut, dzięki czemu możemy zacząć przyzwyczajać się do samochodów elektrycznych. Ich zalet i wad. Uważam, że elektryfikacja transportu to w Polsce rzeczywista przyszłość. Zakładamy, że do końca 2020 r. w Polsce będzie funkcjonowała sieć punktów ładowania, która umożliwi swobodny dostęp do samochodów elektrycznych w taki sposób, że do każdego miejsca będzie można dojechać e-autem z możliwością doładowania baterii - podkreślił K. Tchórzewski.

Minister zwrócił uwagę, że popularyzacja pojazdów nisko- i zeroemisyjnych nie tylko przyczynia się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy, lecz także stymuluje rozwój sektora nowoczesnych technologii polskiej gospodarki. – Wierzę, że doświadczenia nabyte na tym swoistym poligonie doświadczalnym przełożą się na dalszą popularyzację zarówno elektromobilności, jak i carsharingu – stwierdził szef resortu energii.

 

Miasto doskonałym laboratorium

Zdaniem P. Śliwy siedlecki projekt to dla PGE doskonałe laboratorium, w którym spółka może sprawdzać różne usługi związane z elektromobilnością. – Poza tym otwieramy nasze innowacyjne rozwiązania na miasta średniej wielkości, dzięki czemu uczymy się definiować potrzeby lokalnych społeczności, a następnie wychodzić im naprzeciw – przyznał członek zarządu PGE.

Prezydent Siedlec wyraził radość, że projekt został sfinalizowany i mieszkańcy będą mogli zapoznać się z tym, jak wygląda jazda autem elektrycznym. – Myślę, że podstawową barierą przy korzystaniu z tego typu pojazdów jest ich cena. Jestem przekonany, iż firmy motoryzacyjne będą produkować coraz tańsze e-auta, co przekona użytkowników, że również ze względów ekonomicznych warto przesiąść się na tego typu pojazdy – podkreślił A. Sitnik.

 

Pilotaż przez rok

Aby wypożyczyć samochód, należy zainstalować aplikację PGEmobility.pl na swoim smartfonie i zarejestrować się w systemie – potrzebne będzie zdjęcie prawa jazdy. Konieczne jest również zaakceptowanie warunków płatności za usługę wynajmu za pomocą kart płatniczych. Aplikacja umożliwia lokalizowanie samochodów, które są aktualnie dostępne do wypożyczenia, wskazuje wynajmującemu drogę do pojazdu oraz rezerwuje go na 15 minut. Auto otwiera się za pomocą aplikacji. Po skorzystaniu z usługi samochód można zostawić w dowolnym punkcie strefy, która obejmuje większość terenu miasta.

Opłata za wypożyczenie samochodu elektrycznego zbudowana jest z kilku składowych. Za każdą minutę jazdy wynajętym samochodem elektrycznym klienci zapłacą 60 gr, a za każdy przejechany kilometr 80 gr. Opłata za postój wynosi 10 gr za minutę.

W tej chwili w mieście funkcjonuje pięć ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Są to dwa rodzaje stacji, czyli posiadające zainstalowany punkt ładowania o normalnej lub dużej mocy. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że najczęściej wykorzystywana jest stacja na ul. Pułaskiego (przy urzędzie miasta), która umożliwia naładowanie samochodu elektrycznego w czasie krótszym niż jedna godzina. Kierowcy, którzy mogą zostawić auto na dłuższy czas, korzystają ze stacji o normalnej mocy – na ul. Monte Cassino i Wiszniewskiego.

Pilotażowy program ma potrwać rok.

HAH