Aktualności
Wyprodukują więcej ekoprądu

Wyprodukują więcej ekoprądu

Oczyszczalnia ścieków „Fregata” w Rykach zyska nowe panele fotowoltaiczne. Gminna spółka komunalna pozyskała środki na odnawialne źródła energii.

Pod koniec lipca w urzędzie marszałkowskim w Lublinie doszło do przekazania symbolicznych promes na dofinansowanie. Wśród dziesięciu beneficjentów – przedsiębiorstw z województwa lubelskiego znalazło się także Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Rykach. W imieniu spółki dotację w wysokości 93 tys. zł odebrał jej prezes Tomasz Pośpiech.

Nowa instalacja o mocy 48,5 kWp będzie zamontowana na terenie oczyszczalni „Fregata” – na dachu budynku wiaty osadowej oraz przyległym do niej gruncie. Urządzenia zostaną włączone do istniejącej na terenie działek sieci elektroenergetycznej, zaś wyprodukowana z nich energia zasili sieć instalacji obiektów PGKiM.

– W dobie rosnących cen energii każda tego typu inwestycja jest nie tylko działaniem wynikającym z troski o nasze środowisko naturalne, ale również niweluje w pewnym stopniu wzrost kosztów działania przedsiębiorstwa, w tym dostarczania wody i oczyszczania ścieków. Z tego też względu spółka planuje kolejne inwestycje w tym zakresie. Robimy przymiarki, aby takie instalacje powstały na pozostałych naszych stacjach uzdatniania wody – tłumaczy T. Pośpiech.

Wysokość dotacji również budzi zadowolenie szefa gminnej spółki. – Dla nas każda wartość dofinansowania ma znaczenie. Bez wsparcia z unii wiele tego typu inwestycji by nie powstało – zauważa prezes PGKiM.

Tomasz Kępka