Wypromować jeziora
Z uwagi na pandemię Covid-19 realizacja przedsięwzięcia została przesunięta do końca lipca.
Projekt przewiduje powstanie i promocję wspólnej transgranicznej marki turystycznej regionu. – Ma ona wypromować jeziora lubelskie i wołyńskie – zaznacza Anna Czajka, kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i turystyki urzędu gminy we Włodawie, koordynator projektu ze strony polskiej. – Przygraniczny obszar ukraińsko-polski to wyjątkowy region geograficzny z mnóstwem jezior, rzek i lasów, prawdziwa perła natury z bogatą kulturą i historią. Sława o malowniczym jeziorze Białym w Polsce i jeziorze Świtaź na Ukrainie dawno przekroczyła granice narodowe, jednak mało kto w województwie lubelskim słyszał o jeziorach: Piaseczno, Lucymer czy Peremut, które znajdują się na Wołyniu. Wątpimy też w to, że wielu mieszkańców Wołynia odwiedziło wspaniałe jeziora w gminie Włodawa, takie jak Glinki czy Święte.
W ramach projektu powstanie platforma do przekazywania informacji o możliwościach rekreacyjnych i turystycznych regionu transgranicznego w obu krajach. Efektem przedsięwzięcia będzie stworzenie marki turystycznej regionu jezior, strony internetowej w trzech językach: angielskim, polskim i ukraińskim oraz wypracowanie koncepcji promocji. – Dodatkowo w planach jest festiwal „Tajemnica jeziora” jako element turystyki kulturowo-poznawczej – zaznacza A. Czajka. – Festiwal odbędzie się nad brzegiem jeziora Piaseczno i nad Białym, a jego program zostanie przygotowany przez stronę polską i ukraińską – dodaje koordynatorka projektu. Głównym elementem wydarzenia ma być, jak informuje A. Czajka, pokaz teatralny lokalnych legend związanych z jeziorami, z udziałem polskich i ukraińskich artystów.
W obliczu rosnącej konkurencji między miejscowościami turystycznymi istnieje potrzeba zaoferowania rozpoznawalnego wizerunku. Projekt „Ukraińsko-polski obszar jezior – kraina legend: odkryj i ciesz się nieznanym” ma poprawić wizerunek Pojezierza Szacko-Włodawskiego.
JS