Kościół
Źródło: BPJG/M
Źródło: BPJG/M

Wysoka poprzeczka dla katechetów

Mamy w Polsce 30 tysięcy katechetów. Zawód jak każdy inny? - Katecheta to ten, kto strzeże i podsyca pamięć o Bogu tak w sobie samym, jak i u innych - pouczył papież Franciszek podczas Mszy św. na Placu św. Piotra.

Stwierdzenia: zawód, stanowisko, funkcja nie do końca są adekwatne, gdy mowa o katechecie. To misja – stwierdza Marek Kisiel, katecheta z Łukowa. – Taką nazwę nosi nawet pozwolenie na nauczanie katechezy – zauważa.

Określenie misja nabiera szczególnego wymiaru wobec zadań stojących przed katechetą.

– Katecheci napotykają obecnie wiele trudności w skutecznym docieraniu do młodego pokolenia. Przyczyn jest wiele: od laicyzacji życia – po powszechnie promowane i uznawane w społeczeństwie postawy hedonizmu i skupienia na własnych potrzebach – mówi s. Katarzyna Pyl, służka Maryi Niepokalanej pracująca w Zespole Szkół w Kocku. Ks. Adam Kulik, wikariusz w parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie, dodaje: – Obowiązkiem katechety jest dzisiaj pomóc młodym zrozumieć obecne czasy i ludzi. Także odpowiadać na ich pytania, nawet te, w których daje się wyczuć zwątpienie – zaznacza.

Pamięć o Bogu

Słowa papieża Franciszka o katechecie jako tym, który ma strzec „pamięci o Bogu”, s. Katarzyna odnosi przede wszystkim do postawy świadectwa żywej wiary i miłości Boga. ...

KL

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł