Kultura
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Wystawia u siebie

W Galerii „ES” można oglądać prace Andrzeja Szczerbickiego. Artysta malarz wystawia je… u siebie.

Andrzej Szczerbicki jest znany miejscowym miłośnikom sztuki. Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury jako kierownik Galerii „ES”. Zrealizował w niej już ponad 100 wystaw. Otwierał, witał i przedstawiał artystów z całej Polski, a także Litwy, Białorusi i Francji.

Tym razem, 25 maja, A. Szczerbicki sam wystąpił w roli artysty, którym niewątpliwie jest, i zaprezentował swoje prace. Wernisaż kierownika galerii otworzył jego kolega z MOK – również artysta plastyk – Krzysztof Stachurski. Barwne obrazy, które zawisły na ścianach, powstały w latach 2008-2013. Niektóre z nich były już prezentowane na wystawach zbiorowych. – Z racji plenerów, które organizuję nieprzerwanie od 2001 r., zainteresowałem się malarstwem pejzażowym. Stało się ono odskocznią, a zarazem nowym wyzwaniem w twórczości. Moje malarstwo, które zawężało się niejako do spraw egzystencjalnych, doznało nowego impulsu – nowego spojrzenia na otaczający nas świat, a także innego spojrzenia na człowieka ściśle związanego z naturą – mówi artysta. Podkreśla, że prezentowana wystawa to powrót do malarstwa, którego głównym bohaterem jest człowiek.

Artysta chętnie opowiadał o swoich pracach i technice ich wykonania. Wystawę A. Szczerbickiego można oglądać do 25 czerwca.


Absolwent historii sztuki

Andrzej Szczerbicki urodził się, mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kieruje międzyrzecką galerią, organizuje wystawy, ogólnopolskie plenery malarskie oraz wiele przedsięwzięć artystycznych, takich jak m.in. Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne „Prezentacje – Konfrontacje” w formule triennale, pokazujące dokonania twórcze plastyków związanych z miastem. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

BZ