Aktualności
Wyszkolą piłkarki ręczne

Wyszkolą piłkarki ręczne

W Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Łukowie powstanie Gimnazjalny Ośrodek Szkolenia Sportowego Młodzieży w piłce ręcznej dla dziewcząt. Będzie do jedyna tego typu placówka w województwie lubelskim i jedna z dziewięciu w skali kraju.

Urzędnicy Ministerstwa Sportu i Turystyki, po dwóch latach funkcjonowania klas sportowych, zauważyli wzrost zainteresowania piłką ręczną wśród uczniów. Sukces powołanych klas specjalizujących się w tej dziedzinie sportu zachęcił do kolejnych inicjatyw. W ten sposób od 2013 r. ośrodki mają za zadanie szkolenie wyselekcjonowanej z klas sportowych grup utalentowanych zawodników, co pozwoli na pozytywną rekrutację do szkół mistrzostwa sportowego i klas sportowych na poziomie licealnym.

Codzienne treningi

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej „Łukovia” istnieje od 2002 r. Jej prezesem jest Ireneusz Wierzbicki, który zainicjował powstanie ośrodka przy Gimnazjum nr 2. Pomysł poparł także burmistrz Dariusz Szustek oraz dyrektor placówki Artur Baranowski. Zorganizowano także spotkanie dla rodziców przyszłych uczennic klasy sportowej, która ma działać od września. Podczas niego rodzice mogli dowiedzieć się więcej szczegółów, ale także wyrazić swoje obawy. Największą z nich było zbytnie obciążenie dzieci ćwiczeniami. Jak się okazuje, dziewczęta uczęszczające do klasy sportowej oraz trenujące w ośrodku będą miały dziesięć godzin treningu w tygodniu. – Jeżeli chcemy być w czymś dobrzy, musimy ćwiczyć. Ucząc się angielskiego, chodzimy na dodatkowe zajęcia. Posyłamy dzieci do szkół muzycznych, gdzie także muszą godzinami ćwiczyć. Nie ma sukcesów bez wysiłku – tłumaczy sens wzmożonych treningów dyrektor A. Baranowski.

Wszystko dla najlepszych

Związek Piłki Ręcznej ze środków pozyskanych z ministerstwa oraz własnych zapewni uczennicom sprzęt sportowy potrzebny do treningów oraz pokryje 100% kosztów w trakcie wyjazdów na zgrupowania czy też zawody. Aby dostać się do ośrodka, trzeba będzie pozytywnie przejść test sprawnościowy. Miejsc jest tylko 20. Przynależność do nowopowstającej klasy sportowej nie będzie równoznaczna z przyjęciem do ośrodka. Te dziewczęta, które się do niego zakwalifikują nie mogą spoczywać na laurach, bowiem każda osoba ma rok na udowodnienie, że należy do grona najlepszych. Nowością mają być oddzielne treningi dla bramkarek. – Celem utworzenia ośrodka jest wyłonienie najlepszych zawodniczek w piłce ręcznej. Program ministerialny powstał po to, by zacząć szkolić od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 1 dziewczęta trenują piłkę ręczną. Daje to nam gotowy materiał do dalszego szkolenia – przyznaje, nie kryjąc nadziei na sukces, dyrektor gimnazjum.

W planach ZPR jest także zorganizowanie obozu dla wszystkich sportowców z dziewięciu ośrodków, by móc porównać ich umiejętności. Może właśnie w Łukowie powstanie drużyna, która przyniesie Polsce złote medale.

Wioletta Ekielska