Diecezja

Wywalczyć chociaż jedno życie

W tym roku mija 25 lat, odkąd w święto św. Młodzianków Męczenników w miastach naszej diecezji organizowane są marsze życia.

Jak co roku temat przygotowań do grudniowego Marszu Młodzianków podjęliśmy we wspólnocie Domowego Kościoła już na przełomie października i listopada. Odkąd służymy z mężem w diakonii życia, wydarzenie to - obok Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego - traktowałam jako jedną z głównych inicjatyw diakonii. Spotkanie z parami odpowiedzialnymi za rejony DK oraz diecezjalnym duszpasterzem rodzin ks. kan. Jackiem Seredą pomogło wstępnie ustalić program tegorocznego marszu. Potem telefon do pani Wiesi Ziółkowskiej i… piękna niespodzianka: okazało się, że mamy srebrny jubileusz. To dobra okazja, by trochę powspominać.

W trosce o ludzkie życie

Jak mówi W. Ziółkowska, problematyka ochrony życia zawsze była jej bliska. Pogłębiała ją poprzez lekturę „Rycerza Niepokalanej”, wyjazdy do Niepokalanowa, potem przez formację w Ruchu Światło-Życie. Przez 10 lat razem z mężem – śp. Ryszardem Ziółkowskim posługiwała w poradnictwie rodzinnym przy parafii Bożego Ciała. Ponieważ pracowała jako pielęgniarka, na uwadze zawsze miała troskę o ludzkie życie i poszanowanie jego godności.

Pytana o początki posługi, W. Ziółkowska wskazuje rok 1994. – Wszystko zaczęło się od duchowej adopcji dziecka poczętego, którą podjęłam 15 sierpnia na Jasnej Górze. Prosiłam wtedy Boga przez wstawiennictwo Maryi o łaskę dzielenia się ideą modlitwy w intencji dzieci poczętych wśród rodzin Domowego Kościoła. Jestem przekonana, że Pan Bóg wysłuchał tej prośby i postawił na mojej drodze konkretne osoby, m.in. Krystynę i Szczepana Borutów – tłumaczy. 25 marca 1995 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, po raz pierwszy podjęto uroczyście, podczas Mszy św., modlitewne zobowiązanie duchowej adopcji w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Łukowie oraz Włodawie.

Dzieło duchowej adopcji na terenie naszej diecezji rozrastało się szybko – obrońców życia przybywało z roku na rok. W siedleckiej parafii pw. Ducha Świętego po raz pierwszy duchową adopcję podjęło 70 osób. W kolejnych latach podejmowały to zobowiązanie kolejno: w 1996 r. – parafia Bożego Ciała, 1997 r. – parafia św. Stanisława, 1998 r. – parafia św. Józefa, następnie parafia św. Teresy, a także okoliczne parafie, m.in. Hołubla i Łosice. 25 marca 1995 r. duchową adopcję podjęto podczas audycji w Katolickim Radiu Podlasie. Dzięki temu mogły do dzieła dołączyć również osoby chore i starsze. Tak jest do dzisiaj – 25 dnia każdego miesiąca, o 20.30, członkowie diakonii życia z Siedlec spotykają się w KRP na modlitwie różańcowej w intencji obrony życia.

 

Życie zawierzone Bożej Rodzicielce

– Sam pomysł organizowania Marszu Młodzianków 28 grudnia wziął się z poszukiwań sposobu na podsumowanie dziewięciomiesięcznej modlitwy za dzieci poczęte zagrożone aborcją. Ci, którzy podejmowali to zobowiązanie, mieli w sercach także pragnienie wynagradzania za grzechy popełnione przeciwko życiu. Święto św. Młodzianków obchodzone w Kościele tuż po Bożym Narodzeniu było doskonałą ku temu okazją – mówi W. Ziółkowska.

Od 1998 r. dziewięciomiesięczna modlitwa za dzieci poczęte zagrożone aborcją kończy się w wielu miastach naszej diecezji 28 grudnia Marszem Życia. Wydarzenie rozpoczyna Eucharystia, po której następuje przejście z jednego kościoła do drugiego (co roku są to inne kościoły). Marsz odbywa się ulicami miast. W tym czasie rozważane są radosne tajemnice Różańca. W programie są: katecheza, adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, modlitwa dziękczynna za dar życia i – na zakończenie – ekspiacja za grzechy przeciwko życiu. Przez wstawiennictwo Maryi – Matki Życia zawierzane jest Miłosierdziu Bożemu każde życie ludzkie. Wypowiadana jest wówczas modlitwa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”. Jak podkreśla pani Wiesława, od początku członkowie DK zapraszali do uczestnictwa w tym wydarzeniu i do modlitwy wszystkich mieszkańców: poszczególne parafie, wspólnoty, przedstawicieli służby zdrowia, urzędu miasta.

 

Inwestycja w przyszłość

Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć osoby zaangażowane w dzieło. – Było ich wiele, a wśród nich pary odpowiedzialne za formację w Domowym Kościele i wszyscy tworzący w tamtym czasie diakonię życia. Nie można nie wspomnieć o ówczesnym moderatorze ks. Marku Borucu, K. i Sz. Borutach, którzy pełnili funkcję pary diecezjalnej, a potem przekazali ją mnie i mojemu mężowi, jak również o Lubie i Bogdanie Niewińskich oraz Kazimierzu i Danucie Mazurach – wylicza W. Ziółkowska.

Proszona o słowa zachęty do symbolicznego przejęcia pałeczki w sztafecie na rzecz ochrony życia – z jednej strony w kontekście jubileuszu, z drugiej niepokojących wydarzeń na arenie politycznej wokół tej problematyki – W. Ziółkowska przywołuje słowa z artykułu Pawła Mielcarka, jaki ukazał się w „Rycerzu Niepokalanej” w 1987 r.: „Weź do ręki miecz modlitwy i walcz, a wywalczysz komuś życie”. Troska o szacunek dla życia i jego prawną ochronę od poczęcia to jej zdaniem inwestycja w przyszłość. – Taka postawa kształtuje charakter, umacnia w zachowywaniu czystości przedmałżeńskiej, co pomaga w budowaniu pięknych i trwałych małżeństw – podsumowuje. – To niewątpliwie ważna, wspólna sprawa. Podejmowanie działań „za życiem” wymaga wytrwałości i wierności podjętym postanowieniom oraz pokory wyrażającej się w przekonaniu, że to Bóg działa, a nie my sami – podkreśla i cytuje: „Dopóki chodzisz po ziemi, owo adoptowane przez ciebie dziecko będzie znane tylko Bogu. A gdy już przejdziesz bramy śmierci, poznasz, że twój wysiłek nie poszedł na marne”.

Katarzyna Suchoń

Diakonia Życia Ruchu Światło-Życie

Z na wskroś chrześcijańską nadzieją pragniemy wspólnie zaprosić wszystkich mieszkańców naszego miasta na XXV Marsz Młodzianków. 28 grudnia, o 18.00, będziemy uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w parafii św. Jana Pawła II. Następnie, odmawiając Różaniec, przejdziemy do parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Pragniemy w ten sposób publicznie wyznać naszą wiarę w Boga i przywiązanie do takich wartości, jak życie i rodzina. Tym razem chcemy również upamiętnić zmarłą niedawno obrończynię życia dr Wandę Półtawską, która w 2007 r. została honorowym obywatelem miasta Siedlce. Na zakończenie odbędzie się nabożeństwo wynagradzające oraz błogosławieństwo mam oczekujących narodzin dziecka.