Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wzmocnić patriotyzm, wiedzę i wiarę

Rozmowa ze Zbigniewem Todorskim, autorem publikacji „Zarys dziejów parafii św. Antoniego Padewskiego w Kotuniu 1922-2022”.

Na powstanie duszpasterstwa w Kotuniu w 1906 r. wpłynęło opanowanie przez księży mariawitów z Cegłowa kościoła parafialnego w Żeliszewie, co miało miejsce w czasie, gdy proboszcz ks. Dubiszewski, niezbyt lubiany przez parafian, przebywał w sanatorium. Dla odzyskania kościoła i przywrócenia parafian Kościołowi katolickiemu nominację biskupa lubelskiego na proboszcza parafii w Żeliszewie otrzymał w marcu 1906 r. 29-letni ks. Antoni Kotyłło, zaprawiony w pracy wśród unitów. Mariawici zablokowali kościół i nie dopuścili do objęcia parafii przez niego. Ks. A. Kotyłło nie zrezygnował z wykonania misji powierzonej mu przez biskupa. Wrócił do Kotunia i tu, po otrzymaniu silnego wsparcia od kolejarzy i inteligencji zamieszkałej w Kotuniu, zorganizował kaplicę w prywatnym domu Józefy i Jana Krasnodębskich.

Jak zrodził się zamysł książki, której promocja połączona była z niedawno świętowanym 100-leciem parafii w Kotuniu?

Stanowi ona kontynuację dokumentowania dziejów parafii, czym zajmuję się od 1977 r. Zwieńczeniem mojej wcześniejszej pracy była publikacja wydana w 1997 r., podsumowująca 75-lecie istnienia parafii. Już wtedy postanowiłem, że na 100-lecie przygotuję obszerniejsze opracowanie, ponieważ we wcześniejszym mogłem wykorzystać tylko część materiałów archiwalnych zgromadzonych w kancelarii parafialnej. Ówczesny proboszcz ks. Kazimierz Komar prosił, by wydawnictwo liczyło ok. 30 stron i wydane zostało takim drukiem, by przeczytać mogli ją także ludzie starsi.

 

Jakiego rodzaju materiały pomogły Panu w przygotowaniu tego opracowania?

Przede wszystkim korzystałem z kserokopii, odpisów i wyciągów z dokumentów sporządzonych przed napisaniem poprzedniej książki. Materiały historyczne, w tym spisane wywiady na temat dziejów Kotunia, gromadziłem od 1965 r. Są to druki ulotne, artykuły z prasy lokalnej, wykonywane osobiście i opisywane zdjęcia oraz odpisy z dokumentów z archiwów w Siedlcach i Warszawie, jak też inne materiały. Ważnym źródłem były moje artykuły nt. działających w Kotuniu organizacji kościelnych: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Akcji Katolickiej, III Zakonu św. Franciszka, i uroczystości kościelnych, jak poświęcenie kaplicy św. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł