Aktualności
Wzorce, które nie giną

Wzorce, które nie giną

23 września parafia św. Stanisława Kostki w Wólce Dobryńskiej przeżywała uroczystości odpustowe ku czci swojego patrona. Obchody połączono ze wspomnieniem śp. ks. kan. Jana Czapskiego.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Sławomir Kapitan, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. W kazaniu zastanawiał się nad tym, dlaczego młodzi ludzie negują ideały swoich rodziców. Dla starszych pokoleń wzorcami byli ludzie, którzy poświęcali, a nawet oddawali swoje życie za wiarę, ojczyznę i w obronie wyższych wartości.

Dziś młodzież wzoruje się na gwiazdach z show biznesu, które tak naprawdę nie mają niczego mądrego do zaproponowania. Prawdą jest, że pamięć o współczesnych idolach zaginie. Historia przechowa losy tych, którzy byli tego warci. Tak się stało m.in. ze św. Stanisławem Kostką i z bł. Anicetem Hryciukiem, jednym z pratulińskich męczenników.

– To ważne, abyśmy dzisiaj młodemu pokoleniu umieli dawać dobre wzorce do naśladowania. Najlepszymi i najważniejszymi są rodzice, którzy mają dawać przykład swojej pobożności, uczciwości i pracowitości. Najlepszy sposób wychowania to swój własny przykład. Pokazujmy, jak żyć następnemu pokoleniu, mimo że oni dziś się buntują i mówią nieco inaczej. Przyjdzie taki moment, że powrócą do tego, co jest najważniejsze – głosił. ks. S. Kapitan.

Więcej w papierowym wydaniu „EK”

Agnieszka Wawryniuk