Diecezja
Źródło: podlasie24
Źródło: podlasie24

Wzorem Pasterz

Bp Kazimierz Gurda dokonał poświęcenia ołtarza i kaplicy pw. Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej.

Odremontowana kaplica znajduje się w Diecezjalnym Centrum Formacji Kapłańskiej. Uroczystość poświęcenia odbyła się 16 września, w czasie Eucharystii, której przewodniczył ksiądz biskup. Mszę św. koncelebrowali kapłani naszej diecezji, którzy przeżywali swoje rekolekcje. W głównym ołtarzu jest umieszczona mozaika przedstawiająca Chrystusa Dobrego Pasterza. W centrum, po obu stronach prezbiterium, umieszczono fragmenty tekstu Psalmu 23. - Ołtarz w naszej kaplicy zostaje dzisiaj poświęcony. Zostaje namaszczony olejem Krzyżma (…) Otaczamy go wielkim szacunkiem. Całujemy go na rozpoczęcie i na zakończenie Eucharystii. Stajemy przy nim z czystym sercem - wskazywał w homilii bp Kazimierz Gurda. Centrum Formacji Kapłańskiej ma pomagać w budowaniu tożsamości kapłańskiej oraz wspólnoty braterskiej.

 – Niech ta kaplica Dobrego Pasterza i ten poświęcony dzisiaj ołtarz będą dla nas miejscem kapłańskiej odnowy. Przybywajmy tu, stawajmy przed Chrystusem, Dobrym Pasterzem i Najwyższym Kapłanem i uczmy się od Niego kapłańskiej posługi – zaznaczył.
Kaplica została odremontowana staraniem księdza biskupa oraz dzięki indywidualnym ofiarom księży. 
Z kaplicy korzystają księża w ramach rekolekcji, spotkań „czwartków kapłańskich” oraz w czasie formacji stałej kapłanów. Jest ona użytkowana przez różne grupy rekolekcyjne, narzeczonych, siostry zakonne oraz katechetów.

Najbliższe plany
W najbliższym czasie Diecezjalne Centrum Formacji Kapłańskiej Diecezji Siedleckiej organizuje dwa intersujące spotkania, adresowane do wszystkich księży.
Pierwsze z nich to konferencja poświęcona praktycznej stronie sprawowania sakramentu pokuty przygotowane przy współpracy z Krakowską Prowincją Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, która prowadzi „Szkołę Spowiedników”. Odbędzie się ono w sobotę 28 września; początek o 10.00. Jak zaznaczają organizatorzy, celem konferencji jest praktyczna pomoc i poszukiwanie nowych inspiracji do jeszcze gorliwszej kapłańskiej posługi w konfesjonale. 
Natomiast 5 października odbędzie się konferencja pt. „Kaznodziejskie czytanie Pisma Świętego”, poświęcona owocnemu głoszeniu homilii i kazań, a współorganizowana z Dominikańskim Ośrodkiem Kaznodziejskim. Warsztaty poprowadzi o. Wojciech Jędrzejewski OP – dyrektor Warsztatów Kaznodziejskich, wieloletni rekolekcjonista, autor wielu książek i komentarzy do Pisma Świętego. Kapłani, którzy chcą wziąć udział w tym spotkaniu, powinni się zgłosić do 29 września do swoich księży dziekanów lub bezpośrednio do ks. Krzysztofa Skwierczyńskiego (502-545-805) bądź do ks. Jarosława Kopcia. (511-641-711). Organizatorzy wskazują, iż głoszenie słowa Bożego to jeden z centralnych elementów kapłańskiego powołania. W zapowiedzi wydarzenia czytamy: „Każdy z nas doświadcza na co dzień, jakie to ważne i wymagające zadanie. Z jednej strony chcemy sprostać naszemu powołaniu, z drugiej – dać poprzez nasze homilie jak najwięcej wartości Wiernym, do których jesteśmy posłani i którym służymy jako Duszpasterze. Doskonale wiemy, w jakim stopniu motywacja naszych Słuchaczy i ich nawrócenie zależą od naszej skuteczności i nastawienia jako Głosicieli”.
Szczegółowe informacje dotyczące planowanych wydarzeń są zamieszczone na stronie Diecezjalnego Centrum Formacji Kapłańskiej (www.dcfk.pl).

ks. Marek Weresa