
XXI Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich
Co ciekawe, festiwal nie ma charakteru konkursu, jak miało to miejsce na początku. Od pewnego czasu jest przeglądem, który ma służyć wzajemnemu poznaniu, integracji, a także pogłębianiu religijności. Nagrodami były więc dyplomy uczestnictwa i statuetki prawosławnego kolędnika.
We wspaniale udekorowanej hali Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu organizatorzy: Fundacja Dialog Narodów, Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska, miasto Terespol, MOK Terespol oraz Nadbużańskie Centrum Kultury Prawosławnej w Terespolu zapewnili widzom ucztę duchową.
30 i 31 stycznia wystąpiło 29 zespołów. 700 wykonawców zaprezentowało 150 kolęd w językach ukraińskim, polskim oraz białoruskim. Pod względem składu osobowego wykonawcami były typowe zespoły chóralne, śpiewacze oraz wokalno-instrumentalne. Część zespołów np. „Macierz” z Piszczaca czy chór „Harmonia” z Łukowej-Józefowa wyśpiewały mało znane kolędy polskie. Z kolei na niedzielnej Mszy św. w miejscowym kościele rzymsko-katolickim kolędy zaśpiewał zespól „Lelija” z Rejonowego Domu Kultury w Łucku (Ukraina).
Imprezie towarzyszyły wystawy rękodzieła ludowego i okolicznościowa ekspozycja fotograficzna „ 10 lat Orthofoto”.
Adam Jastrzębski