Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z bialskim przytupem

Kapela Klawa Ferajna z Białej Podlaskiej zajęła pierwsze miejsce podczas XIX Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej. Dodatkowo formacja zdobyła także nagrodę publiczności.

Impreza tradycyjnie odbyła się na terenie targowiska miejskiego przy ul. Braci Wójcickich 3. Na scenie zaprezentowało się 12 kapel. Wśród nich były m.in. Śląskie Bajery, Cianto, Rzemyki z Józefowa i kapela z Naszego Miasteczka z Czerwionki.

Festiwal przygotowało Centrum Kultury w Łęcznej, gmina Łęczna oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna. W tym roku pierwszym miejscem nagrodzono dwie kapele: Klawą Ferajnę i Śląskie Bajery z Ornontowic.

Niezły debiut

Formacja z Białej Podlaskiej istnieje od czerwca 2009 r. Zadebiutowała 12 lipca na „Dniach Konstantynowa”, prezentując szlagiery starej Warszawy i Lwowa oraz piosenki biesiadne. Kapela zagrała też podczas jednego z etapów „54 Tour de Mazovia”, organizowanego w Białej Podlaskiej. W maju 2010 r. po raz pierwszy wzięła udział w VI Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Jako debiutantowi udało jej się zdobyć wyróżnienie jury. Z Klawą Ferajną występowali bialscy wokaliści: Józef Komorowski, Justyna Drążek, Magdalena Krzywda oraz muzycy: Ryszard Kotowski, Jarosław Piotr Patejuk, Janusz Juźko i Marcin Kalicki.

Do śmiechu

Kapela co roku grą uświetnia imprezy organizowane przez samorządy powiatu bialskiego, takie jak dni miast, jubileusze, dożynki bądź festyny rodzinne. Ma w repertuarze tradycyjne utwory, ale tworzy też własne piosenki o tematyce związanej z Białą Podlaską oraz radosnymi stronami codziennego życia. Są to m.in. zabawne piosenki o draniu, który nie może żyć bez pań i o pewnym szalonym traktorzyście… Trudno się nie uśmiechnąć!

W maju ubiegłego roku Klawa Ferajna po raz pierwszy wzięła udział w 36 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. Zajęła pierwsze miejsce, zdobywając Grand Prix festiwalu. Pokonała 14 kapel z całej Polski. O innych sukcesach i działalności kapeli można przeczytać na klawaferajna.pl.

AWAW