Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z bogactwem historii w przyszłość

Gaście pożary, likwidujcie miejscowe zagrożenia, ducha nie gaście i stańcie na straży pięknych, polskich wartości - mówił ks. Roman Sawczuk, zwracając się do druhów liczącej 95 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębkowie.



Uroczystości, które odbyły się w 16 września, były doskonałą okazją do wyrażenia wdzięczności za wszelkie dobro, którego druhowie byli i są twórcami w lokalnej społeczności. Całość rozpoczęła się o 12.00 Mszą św. w kościele. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje jednostek OSP z terenu gminy Grębków, Wierzbno oraz Kałuszyn. Nie zabrakło również reprezentantów Państwowej Straży Pożarnej z naszego regionu. W przebiegu poszczególnych wydarzeń akompaniowała orkiestra dęta z Liwa.

Św. Jan Paweł II stwierdził, że strażacy są tymi, którzy „wierni przykazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi”. Dlatego strażacy swą wdzięczność w pierwszej kolejności wyrazili Panu Bogu. Czas radosnego świętowania rozpoczęto od wyśpiewania „Chwała na wysokości Bogu…” – za wszelkie łaski, opiekę i pomoc w wykonywaniu obowiązków. Druhowie dziękowali najpierw za to, że mogą być narzędziami w rękach dobrego Pana, kiedy niosą ludziom pomoc. To dzięki Miłosiernemu Ojcu strażacy niosą radość ewangelicznej nadziei mogą wszystkim pokrzywdzonym i cierpiącym: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni…”. Msza św. była momentem do złożenia podziękowań pod adresem wszystkich osób i instytucji dobrej woli, które przez kolejne pokolenia wspierały działania straży pożarnej. Bez ludzkiego wsparcia i zaangażowania nie byłoby możliwe podjęcie wielu dobrych dzieł czy wykonywanie codziennych zadań.

W tych intencjach księża posługujący w parafii św. Bartłomieja, pod przewodnictwem proboszcza – ks. kan. Krzysztofa Pawelca oraz ks. kan. Romana Sawczuka, wieloletniego diecezjalnego duszpasterza strażaków, sprawowali Eucharystię. Miłosiernemu Bogu polecano wszystkich strażaków działających w grębkowskiej jednostce. Dla zmarłych proszono o radość nieba; strażakom ochotnikom, którzy obecnie wpisują się w sztafetę pokoleń, upraszano opieki św. Floriana, Bożej pomocy i bezpieczeństwa – dziś oraz przez kolejne lata służby.

Ważne zadanie strażaków

– Wy jesteście tymi, którzy są gotowi całą dobę – wyruszyć i ratować. Historia 95 lat to historia niezwykła i przedziwna. Wielokrotnie wracamy do tej historii, bo ludzie mądrzy wydobywają ze swego skarbca to, co nowe i stare. W nowej aurze trzeba umieć żyć, ale nie zapominać, skąd są nasze korzenie, gdzie sięga nasza historia. To też zadanie strażaków. Nie tylko gasić pożary i likwidować zagrożenia. Ducha nie gaście! – apelował ksiądz kapelan. Na zakończenie homilii zwrócił uwagę na szczególną misję strażaków obecnie: – Statut wytycza kierunki działania. Boże przykazania wytyczają drogę doczesną i wieczną. Gaście pożary, likwidujcie miejscowe zagrożenia, ducha nie gaście i stańcie na straży pięknych, polskich wartości. Niech patrząc na was, ludzie widzą piękną, wspaniałą postawę. Nie depczcie przeszłości ołtarza, budujcie piękną, wspaniałą przyszłość – mówił ks. R. Sawczuk.

Czas wyróżnień i życzeń

Miejscem dalszej części uroczystości był plac przed budynkiem jednostki OSP. Warto zaznaczyć, iż druhowie na ten dzień wyremontowali część zewnętrzną i wewnętrzną garaży, jak również pobudowali postument pod figurę św. Floriana. Odznaczeniami zostali uhonorowani zasłużeni strażacy działający w jednostce świętującej swój jubileusz oraz ci, którzy pełnią już funkcje honorowe. Nie zapomniano również o zmarłych; ich pamięć uczczono minutą ciszy. Wśród wielu nagrodzonych, największe brawa otrzymali najmłodsi ochotnicy – uczniowie I kl. szkoły podstawowej, działający w dziecięcej drużynie pożarniczej. Jednostka w Grębkowie odznaczona została Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Nagrodzone zostały zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Ostatnim punktem było odsłonięcie i poświęcenie figury św. Floriana usytuowanej przy wejściu do strażnicy. Przybyli goście na zakończenie oficjalnej części składali życzenia jubilatom – strażakom: jak najmniejszej liczby wyjazdów a jeśli już to, aby odbywały się one w bezpieczeństwie. Wyrażano nadzieję na spotkanie przy okazji 100-lecia funkcjonowania OSP.

KS. MAREK WERESA


Kartka z kalendarza

OSP Grębków została założona w 1922 r. obejmując mieszkańców Grębkowa i Ogródka. Inicjatorami jej powstania byli: ks. kan. Stanisław Kawecki, Aleksander Glinka, Marian Boruc, Władysław Urban oraz Stanisław Sasim, tworzący jednocześnie pierwszy zarząd jednostki. W pierwszych latach działalności straży pracy było wiele, bowiem stan zagrożenia pożarowego w tym czasie był bardzo duży. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była w ponad 90% zwarta zabudowa wsi, która tworzyły drewniane, kryte słomą budynki, co sprzyjało szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożarów. W kolejnych latach jednostka stopniowo się rozwijała, głównie dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i poszczególnych instytucji. Istotnym w perspektywie najważniejszych wydarzeń w historii jednostki był rok 1987, kiedy zorganizowano duże uroczystości z okazji 65-lecia jednostki i ufundowano sztandar dla OSP Grębków. 14 lutego 1995 r. została ona włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Oprócz wozów bojowych na wyposażeniu OSP Grębków znajdują się sprzęty z zakresu ratownictwa drogowego, technicznego oraz wodnego, które pozyskiwano sukcesywnie dzięki zaangażowaniu druhów. Nie sposób wymienić wszystkich, jednak na dzień dzisiejszy bez wątpienia można stwierdzić, że wyposażenie OSP Grębków niczym nie odbiega od wyposażenia PSP. O współczesnej sile straży decydują tworzący aktualny skład jednostki: druhowie czynni – 61 osób, i honorowi – dziesięciu. Jednostka zawsze bardzo blisko współpracuje ze społecznością parafialną. Druhowie włączają się czynnie w organizację wydarzeń o charakterze religijnym czy społeczno-gminnym.