Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z dedykacją dla słuchaczy

Marianna Rodak wydała swój pierwszy tomik poezji. Za pomocą krótkich strof autorka opowiada o rzeczach codziennych, dlatego w jej wierszach każdy znajdzie coś dla siebie.

Na lokalnym rynku wydawniczym ukazała się kolejna pozycja dla wielbicieli mowy wiązanej. W ponad 60-stronicowej książeczce można znaleźć blisko pół setki wierszy o różnej tematyce. - Zebrałam utwory z wielu lat. Przeważnie są one dość osobiste, opowiadające o rzeczach codziennych, moich przeżyciach. Zdarzają się też wspomnienia z podróży albo relacje z wizyt. Zastanawiam się w nich nad ulotnością chwil. W tomiku można też znaleźć wiersz o matce, którą straciłam w bardzo młodym wieku. A cały tomik dedykuję słuchaczom, którzy przez wiele lat uczestniczyli w spotkaniach autorskich z moim udziałem - zdradza poetka.

Zbiór wierszy nosi tytuł „Kwiaty pamięci”. – Opowiada o nich wiele moich wierszy. Osobiste przeżycia i wspomnienia, które zapisuję w poezji, też są dla mnie jak kwiaty – tłumaczy autorka, która jest również propagatorką ochrony zieleni w przestrzeni miejskiej Ryk.

Do tytułu nawiązuje też tło okładki. Jest ono zaczerpnięte z obrazu pędzla pani Marianny. – Uwielbiam nasturcje. Przypominają mi dom i lata szkolne, gdy nauczyciel uczył nas pielęgnacji tych kwiatów. Dlatego akurat one trafiły na okładkę – dodaje.

 

Prezentacja na wiosnę

Akcentów plastycznego talentu M. Rodak jest w tomiku więcej. A to za sprawą szeregu szkiców wykonanych ręką poetki. Większość z nich powstała w podróży i przedstawia krajobraz. W książeczce brakuje tylko ikon, które również są znakiem rozpoznawczym artystki. Wielokrotnie można było je zobaczyć na wernisażach w różnych miejscach na terenie powiatu i poza nim. A dowodem uznania talentu Marianny Rodak są nagrody: wyróżnienie na triennale sztuki w Lublinie (2010 r.) za obrazy „Czekanie” i „Będzie wino”.

Debiutancki tomik poezji M. Rodak ma zamiar zaprezentować na spotkaniu autorskim. Prawdopodobnie odbędzie się na wiosnę.

Tomasz Kępka