Aktualności
Z duchem czasów

Z duchem czasów

285 firm z 13 krajów, ponad 5 tys. zwiedzających spotkało się w Targach Kielce na XIV Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

To największa wystawa sakralna w Polsce. Tradycją jest uroczystość przyznania Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum, który w Targach Kielce został przyznany po raz dziewiąty. Tegorocznym laureatem – „za barwy życia będące poszukiwaniem ukojenia i refleksji nad przemijaniem” – został artysta, malarz i eseista Stanisław Rodziński. Jego prace można było podziwiać podczas specjalnie przygotowanej wystawy.

Muzycznie

Oprócz medali i wyróżnień przyznano także medale honorowe. Drugiego dnia targów odbył się Festiwal Piosenki Religijnej. Wśród zespołów dziecięcych do pierwsze miejsce zajęły Józefowe Kwiatki z parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach. Wśród młodzieżowych jury nagrodziło zespół Doxa z parafii św. Jacka i św. Marii Magdaleny w Kroczycach. Finał konkursu na Dużej Scenie Kieleckiego Domu Kultury uświetnił występ zespołu New Life’m.

Naukowo

Podczas tegorocznej edycji targów odbyły się także liczne konferencje i seminaria branżowe. Zainteresowani wzięli udział w XII Międzynarodowej konferencji o architekturze i sztuce sakralnej „Kościoły Naszych Czasów – Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Idea a rzeczywistość” oraz VII Międzynarodowej konferencji muzealników „Muzea naszych czasów”. Odbyła się także konferencja ekonomów i wyższych przełożonych zakonów w Polsce centrum.

Praktycznie

W trakcie wystawy miały miejsce warsztaty dla redakcji gazet parafialnych, podczas których uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak efektywnie wykorzystywać narzędzia internetowe i nowe media w prowadzeniu gazety parafialnej i jak pisać ciekawie. Poznali także tajniki grafiki komputerowej. Finałem warsztatów był konkurs na najciekawsze hasło promujące przyszłoroczne warsztaty. I miejsce zdobyła propozycja Anny Szkudlarskiej z redakcji „W Promieniach Miłosierdzia” z Gostynina. Od przyszłego roku warsztaty będą nosić zaproponowaną przez nią nazwę: SACROMEDIA – wspólnota serc i umysłów w prawdzie i modlitwie.

Sportowo

Na boisku przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach po raz drugi spotkały się trzy drużyny wchodzące w skład turnieju SACROEXPO CUP. Podobnie jak w roku ubiegłym niekwestionowane zwycięstwo odnieśli przedstawiciele duchownych, którzy rozgromili targowych gości 10:2. Drugie miejsce zajęły Targi Kielce, a na trzecim uplasowali się wystawcy.

Tradycją stała się loteria organizowana przez biuro turystyczne Mistral, w której do wygrania były bilety lotnicze do Rzymu. Firma przygotowała także konkurs, gdzie nagrodę główną stanowiła pielgrzymka do Ziemi Świętej.

JAG