Diecezja
Źródło: J
Źródło: J

Z gestem pojednania

W niedzielę, 20 grudnia na pl. im. gen. Władysława Sikorskiego odbyło się spotkanie opłatkowe połączone z akcją charytatywną „Dzielmy się dobrem”.

Centralnym punktem spotkania było słowo pasterskie biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego połączone z życzeniami bożonarodzeniowymi skierowanymi do licznie przybyłych mieszkańców miasta. Nawiązując do Ewangelii z czwartej niedzieli Adwentu o nawiedzeniu Elżbiety przez Maryję, biskup mówił o wierze opartej na obietnicy, która wzbudza w drugim człowieku poruszenie się nowego życia. Maryja przez swoją wiarę połączyła w sobie spełnienie się wszystkich Bożych obietnic. Ona jest błogosławiona, gdyż uwierzyła, że spełni się to, co zostało zapowiedziane. Spotkanie z wiarą Maryi jest dla nas wielkim darem, ponieważ budzi naszą wiarę i podobnie jak w Elżbiecie, coś w nas porusza. Jest to obraz tego, co może stawać się naszym udziałem, gdy zbliżamy się jeden do drugiego z gestem pojednania i otwieramy się na działanie Boga. – Niech ten gest łamanego opłatka, wyrażony sercem, będzie dla nas zadatkiem tego wszystkiego, co będzie się działo w naszym życiu dzięki przyjęciu Bożej obietnicy – mówił pasterz Kościoła siedleckiego.

Po przemówieniu biskupa głos zabrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Mamy piękny polski zwyczaj, że wieczór wigilijny spędzamy w naszych rodzinach. Od roku jest nowa tradycja w mieście. Dzięki inicjatywie organizacji „Pro-Bono” i Caritasowi Diecezji Siedleckiej możemy spotkać się w przypadkowym gronie, popatrzeć sobie w oczy, przełamać się opłatkiem i przekazać sobie świąteczne życzenia. Szanowni Państwo! To miasto jest przyjazne dla wszystkich. Przenieśmy tę atmosferę na cały rok, pamiętając o tym, że Pan Jezus przychodzi do nas i przynosi nowe przykazanie miłości. Życzę więc wszystkim radosnych spotkań przy żłóbku betlejemskim. Wesołych świąt! – zakończył prezydent.

Następnie biskup pobłogosławił opłatki, które harcerze rozdawali wszystkim uczestnikom spotkania. Pomimo mrozu i padającego śniegu z serc mieszkańców Siedlec popłynęły ciepłe słowa życzeń. W tej podniosłej chwili nikt nie czuł się samotny i niezauważony. Bliskość drugiego człowieka, śpiew kolęd, gest łamanego opłatka i szczere życzenia z okazji Bożego Narodzenia uczyniły ten niedzielny dzień prawdziwym świętem wspólnoty przeżywającej radość, pokój i jedność.

W organizację spotkania zaangażowali się Urząd Miasta Siedlce, fundacja „Pro-Bono”, Centrum Kultury i Sztuki, Caritas Diecezji Siedleckiej, Katolickie Radio Podlasie, Siedleckie MPK, Młodzieżowa Rada Miasta, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, wolontariusze z ZHP „Podlasie” i ZHK „Zawisza”, Chór Miasta Siedlce. Podczas spotkania można było posłuchać pięknych kolęd, skosztować smacznych potraw wigilijnych, zobaczyć żywą szopkę oraz przekazać Caritas paczki z artykułami żywnościowymi, ubraniami i zabawkami.

ks. Mateusz Czubak