Region
Źródło: M
Źródło: M

Z hukiem armat w tle

1 lutego o 16.00 Rynkiem Mariackim zawładną polskie oddziały powstańcze oraz żołnierze carscy. Ale spokojnie, to tylko inscenizacja bitwy z okresu powstania styczniowego, która z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników historii.

W tak oryginalny i widowiskowy sposób zostanie uczczona kolejna rocznica zwycięskiej bitwy z 3 lutego 1863 r. Grupy rekonstrukcyjne, żołnierze oraz młodzież szkolna postarają się, aby widowisko nie tylko wiernie odtworzyło wydarzenia sprzed 146 lat, ale również zechcą uczynić to w sposób efektowny, który zainteresuje zgromadzoną na Rynku publiczność.

Przypomnijmy, że oddziały polskie zajęły Węgrów z zamiarem przegrupowania. Teren miasta został otoczony z trzech stron przez Rosjan. Doszło do krwawej bitwy. Brawurowa obrona i szturm kosynierów powstrzymały natarcie przeciwnika oraz umożliwiły przesunięcie oddziałów polskich na inne pozycje.

Inscenizacja nie jest jednak jedynym punktem obchodów rocznicy bohaterskiej walki Polaków z zaborcą. Również 1 lutego o 14.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostanie otwarta wystawa „Sceny batalistyczne w historii…”. Zaś 45 minut później w Bazylice Mniejszej rozpocznie się nabożeństwo sprawowane w języku łacińskim. Natomiast 3 lutego, w dniu 146 rocznicy zwycięskiej bitwy, zostanie zorganizowany wyjazd autokarowy, dzięki któremu uczestnicy z bliska poznają węgrowskie miejsca pamięci. Około 11.45 zaplanowano uroczystości pod pomnikiem powstańców. Tego samego dnia, 45 minut później, w MBP odbędzie się na spotkanie z autorem wystawy „Sceny batalistyczne…”Pawłem Gładkiem. Wygłosi on również prelekcję na temat broni białej.

Do uczestnictwa w obchodach zwycięskiej bitwy zachęcamy nie tylko osoby zafascynowane historią i militariami. Obejrzenie inscenizacji z pewnością może być doskonałym pomysłem na rodzinne spędzenie niedzielnego popołudnia. Ubiegłoroczny pokaz przyciągnął szerokie grono publiczności. Miejmy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie.

Magdalena Szewczuk