Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z imieniem i sztandarem

Szkoła Podstawowa w Zalesiu obchodziła jubileusz 75-lecia powstania oraz uroczystość nadania placówce imienia Polski Niepodległej.

- Z dostępnych kronik wynika, że szkoła została ulokowana we dworze należącym przed wojną do rodziny Sobolewskich. W latach 70 budynek przebudowano i stracił swój przedwojenny, zabytkowy charakter - opowiada Barbara Kołodyńska, nauczyciel SP w Zalesiu. W 2018 r., w związku z przypadającą 100 rocznicą odzyskania niepodległości zrodził się pomysł nadania szkole imienia Polski Niepodległej. Społeczność szkolna podjęła wiele działań zmierzających do nadania imienia szkole i poświęcenia sztandaru. Jak podkreśla wieloletni dyrektor SP w Zalesiu Wojciech Kołodyński, to działanie jest także ukoronowaniem jego wieloletniej pracy na rzecz szkoły, w której przepracował nieprzerwanie jako dyrektor 28 lat. - Liczne sukcesy, w tym ogólnopolskie, w dziedzinie ekologii, bezpieczeństwa, teatru, sportu oraz wysokie wyniki w sprawdzianach i egzaminach zewnętrznych uzyskiwane na przestrzeni lat przez uczniów przy wsparciu kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu, skłoniły szkołę do podjęcia działań zmierzających do nadania szkole imienia i sztandaru - dodaje.

27 września miała miejsce długo oczekiwana uroczystość nadania szkole imienia Polski Niepodległej i poświęcenia sztandaru ufundowanego przez radę rodziców oraz hojnych sponsorów. Uroczystościom przewodniczyła obecna dyrektor Teresa Kusiak. Patronat honorowy objęli m.in.: marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, kurator oświaty w Lublinie Teresa Misiuk, dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, starosta bialski Mariusz Filipiuk, wójt gminy Zalesie Jan Sikora, Michał Sobolewski potomek właścicieli majątku Zalesie.

 

Okazja do wspomnień

– Jubileusz był też doskonałym momentem do wspólnych wspomnień, oglądania pamiątkowych zdjęć, kronik, wystaw prezentujących osiągnięcia szkoły. Każdy w tych dokumentach chciał znaleźć cząstkę siebie i swoich najbliższych – podkreśla B. Kołodyńska. W trakcie uroczystości zaprezentowany został sztandar szkoły, przybijane były na drzewcu i tablicy pamiątkowej gwoździe. W przemówieniach wielokrotnie odwoływano się do słów św. Jana Pawła II zamieszczonych na sztandarze: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”. Na zakończenie uroczystości goście złożyli kwiaty przed pomnikiem poświęconym bohaterom walczącym w obronie naszej ojczyzny, a delegacje klas symboliczne biało-czerwone chorągiewki.

– Jubileusz 75-lecia naszej szkoły był też okazją do spotkań byłych uczniów na balu absolwentów, który odbył się w sobotę 28 września. Bal był dla wielu jego uczestników pierwszym spotkaniem po latach i okazją do niekończących się wspomnień i pamiątkowych zdjęć – dodaje B. Kołodyńska.

Zwieńczeniem uroczystości była Msza św. odprawiona w niedzielę 29 września w intencji wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, absolwentów, zaproszonych gości i sponsorów.

MK