Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Z modlitwą o świętość rodzin

Rozmowa z ks. Robertem Mączką, proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie.

Poprzez różne media jesteśmy bombardowani obrazami małżeństwa, rodziny, w których akcent kładzie się na zaspokojenie własnych przyjemności, poczucia własnego szczęścia. Tymczasem wiemy, jak uczył Jezus, że prawdziwa miłość, szczęście człowieka polega nie na tym, że bierze się, ale że się daje, służy drugiemu człowiekowi. Dlatego z jednej strony te wszystkie wysiłki, jakimi są rekolekcje dla małżeństw, nauki stanowe dla mężczyzn, kobiet, katecheza dla rodziców, wspólnoty działające przy parafii, są tak bardzo potrzebne, bo one kształtują postawę wiary. Jest to alternatywa do tego wszystkiego, czym kusi nas świat bez Boga. Z drugiej strony musi być nieustanna, ufna modlitwa o świętość życia rodzin, o to, by Bóg wracał na pierwsze miejsce w życiu człowieka wierzącego, by Jego przykazania nie były kwestionowane, ale były świętością, bo one pomagają być człowiekiem prawdziwie wolnym. By Ewangelia była rzeczywiście drogą życia człowieka, nie tylko w niedzielę, ale w ciągu tygodnia, trzeba po nią sięgać, czytać, rozważać i wprowadzać to słowo w życie, bo Pan Bóg jest jedynym autorytetem w życiu człowieka wiary, konkretnym punktem odniesienia w realizacji swojego życiowego powołania.

W drugą niedzielę maja w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin po raz kolejny odbędzie się Diecezjalny Dzień Rodziny. Jak będzie wyglądało tegoroczne spotkanie?

 

Hasło, które mu przyświeca, brzmi „Małżeństwo bez lęku”. O 10.30 słowo do zgromadzonych w świątyni skieruje duszpasterz diecezjalny rodzin ks. dr Jacek Sereda. Po powitaniu pielgrzymów zaplanowano wykład Agnieszki i Jakuba Kołodziejów – twórców czasopisma „Zbliżenia” i „Gry małżeńskiej”, psychoterapeutów. O 11.45 rozpocznie się koncert zespołu Alegoria „Z Bogiem przez trudy – do jedności”. Głównym punktem uroczystości będzie Eucharystia w intencji rodzin pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy z odnowieniem przysięgi małżeńskiej, która rozpocznie się o 12.30. Po nabożeństwie zapraszamy na tradycyjną agapę przygotowaną przez parafian.

Warto być w tym dniu całą rodziną, by osobiście podziękować Panu Bogu za dar małżeństwa – związku mężczyzny i kobiety – oraz dar rodziny. Podziękować za otrzymane łaski, ale też doświadczenia życia, które jeszcze bardziej umocniły miłość do Pana Boga i drugiego człowieka, szczególnie współmałżonka, dzieci.

 

W tym roku, już po raz drugi, ten wyjątkowy dzień zostanie poprzedzony nowenną do Matki Bożej Królowej Rodzin…

 

Zaczynamy w piątek 3 maja Mszą św. o 18.00 w intencji świętości życia rodzin. Każdy dzień nowenny ma swojego patrona. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł