Z myślą o pacjentach
Natomiast uczelnia umożliwi placówce rozwój, a w przyszłości zapewni dopływ kadry medycznej. 11 grudnia list intencyjny w tej sprawie podpisali: rektor KUL-u ks. prof. Mirosław Kalinowski, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Robert Lis.
Baza i kadrowe wsparcie
– Ludzie nie leczą się wyłącznie w dużych miastach i szpitalach klinicznych. Musimy myśleć o tym, jak zapewnić dostęp do specjalistycznych świadczeń medycznych także w mniejszych miejscowościach – mówił rektor KUL-u przy okazji podpisania umowy o współpracy. W jej ramach ma powstać szpitalna baza dydaktyczno-naukowa, która będzie wsparciem dla Collegium Medicum KUL. Docelowo uczelnia ma zapewnić dopływ lekarzy, pielęgniarek i położnych. – Rolą uniwersytetu jest wychodzenie z nauką poza granice ośrodków akademickich. Wzmacniając potencjał dydaktyczno-naukowy KUL-u, chcemy również wzmacniać lokalne społeczności i wspierać ich rozwój. Pacjenci w pierwszej kolejności korzystają z opieki medycznej u siebie w gminach i powiatach. Obok bazy klinicznej w Lublinie chcemy wesprzeć placówki działające poza miastami uniwersyteckimi – tłumaczył powody zawarcia porozumienia o współpracy z radzyńskim szpitalem ks. prof. M. Kalinowski. – Nasi studenci są zarówno z różnych części Lubelszczyzny, jak i spoza niej. Chcemy, by w przyszłości odbywali praktyki również w swoim lokalnym środowisku – dodał. Z kolei dyrektor szpitala Robert Lis wierzy, że współpraca da szansę na dalszy rozwój placówki i wpłynie na podniesienie poziomu opieki medycznej oferowanej pacjentom. – Przyszli lekarze kształcący się w KUL-u zyskają możliwość realnego kontaktu z przypadkami schorzeń, z którymi być może nie zetknęliby się w szpitalu uniwersyteckim – uważa R. Lis.
Najbardziej zyskają ludzie
SPZOZ w Radzyniu Podlaskim to jeden z lepiej ocenianych w kraju szpitali powiatowych, który w ubiegłym roku w plebiscycie medycznym Hipokrates zyskał głosami pacjentów miano Szpitala Roku 2023. Dysponuje 13 oddziałami, w tym szpitalnym oddziałem ratunkowym, neurologii, wewnętrznym z pododdziałem kardiologii, ortopedii, a także oddziałem dziecięcym. – Szpital jest w dobrej kondycji finansowej i chcemy, by się rozwijał. Chcemy też zapewnić mu w przyszłości dopływ nowej dobrze wykształconej kadry. Na naszej współpracy z KUL najbardziej zyskają pacjenci – podkreślał S. Niebrzegowski, starosta radzyński. – Urząd Marszałkowski wspiera tego typu działania. Gratuluję obu stronom i życzę, by ta współpraca rozwijała się i była wzorcem dla innych powiatów – podsumował pochodzący z Radzynia Jarosław Kwasek, radny sejmiku województwa lubelskiego.
Małgorzata Kołodziejczyk