Aktualności
Z myślą o pacjentach

Z myślą o pacjentach

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej podpisał umowę partnerską o wzajemnej współpracy ze Szpitalem Obwodowym w Brześciu na Białorusi. Wspólnie zrealizują projekt dotyczący opieki kardiologicznej.

Dzięki partnerstwu obydwa szpitale otrzymają dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Cały projekt opiewa na kwotę ponad 4 mln euro. Przyniesie on ogromne korzyści dla obu placówek. Dzięki europejskim środkom możliwe będzie utworzenie nowej pracowni kardiologicznej, zakup nowoczesnego sprzętu medycznego oraz wprowadzenie nowego świadczenia – tzw. ablacji.

– Ablacja to metoda inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca; owo świadczenie jest bardzo ważne i potrzebne. Dodatkowo obydwa szpitale wzbogacą się o nowy sprzęt. Wśród zakupionej aparatury znajdzie się m.in. system do obrazowania ultrasonograficznego IVUS (drugi w województwie lubelskim) i konsola do rotablacji. Dzięki rotablatorowi możliwe jest mechanicznie usuwanie złogów i blaszek miażdżycowych z naczyń. Takiego urządzenia nie ma w całym naszym województwie. Za otrzymane pieniądze zakupimy także drugi stół hemodynamiczny. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję pełnej dostępności do tych urządzeń przez całą dobę – tłumaczy Dariusz Oleński, dyrektor WSS w Białej Podlaskiej.

Z partnerstwa zadowolony jest również Aleksandr Karpiński, dyrektor Szpitalu Obwodowego w Brześciu. Wyraża nadzieję, że dzięki nowym świadczeniom i specjalistycznemu sprzętowi zmniejszy się umieralność wśród pacjentów cierpiących na choroby układu sercowego.

Owocem współpracy będą też konferencje medyczno-promocyjne i publikacja na temat realizowanego projektu.

Nowa pracownia ma być czynna już w czwartym kwartale przyszłego roku. Na realizację projektu obie placówki mają 24 miesiące. Wartość zadań planowanych w bialskim szpitalu szacuje się na ok. 1,8 mln euro.

Czy dzięki temu skrócą się kolejki na świadczenia kardiologiczne?

– Na oddział kardiologiczny przyjmowani są wszyscy pacjenci, niezależnie od wielkości kontraktu i jego przekroczenia. Na szybką pomoc w szczególności mogą liczyć osoby w stanie nagłym. Kolejka (ok. trzech miesięcy) dotyczy tzw. świadczeń planowych, dotyczących angioplastyki. To jest bezpieczna kolejka. Nie przewiduję jednak, że się skróci. Potwierdza to chociażby wielkość kontraktu, który zawarliśmy na 2013 r. W ogromnych kolejkach trzeba też czekać do poradni kardiologicznej. Tutaj także nic się nie zmieni. Pacjenci w stanie nagłym, którzy potrzebują pomocy w tej poradni, są przyjmowani poza kolejnością – tłumaczy szef bialskiego szpitala.

Agnieszka Wawryniuk