Diecezja
Źródło: WIZUAL.
Źródło: WIZUAL.

Z myślą o pielgrzymach

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej odwiedza rocznie ponad 200 tysięcy wiernych. To z myślą o pielgrzymach rozbudowywana jest baza noclegowa. Rozpoczęły się przygotowania terenu pod budowę, która ruszy wiosną.

Projekt przedstawiony przez Radę Domową komunitetu kodeńskiego zatwierdzony został podczas odbywającej się w Kodniu 16 sierpnia Radzie Prowincjalnej. 17 sierpnia inwestycję kustoszy sanktuarium poparł biskup Zbigniew Kiernikowski, udzielając swego błogosławieństwa na realizację budowy nowoczesnego Domu Pielgrzyma.

Modlitwa i spotkanie

Obecny budynek Domu Pielgrzyma jest zbyt mały, aby przyjmować grupy pielgrzymkowe, rekolekcyjne, jak również indywidualnych pątników. A wielu z nich chce zatrzymać się tutaj na dłużej. – Pragniemy, aby celem i owocem pobytu w Kodniu było nie tylko budowanie jedności z Bogiem, ale również z drugim człowiekiem, często we własnej rodzinie – podkreśla o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik prasowy sanktuarium, mówiąc o tym, że obok modlitwy ogromną wartość ma również spotkanie, rozmowa i wspólne spędzenie czasu.

Kaskada i dużo zieleni

Rozpoczęcie prac budowlanych nowego kompleksu przy klasztorze oblackim jest planowane na wiosnę przyszłego roku. Jak wyjaśnia o. Gomulak obejmą one rozbudowę już istniejących budynków, jak też dobudowę nowych – do istniejącej już części klasztornej. Koncepcja architektoniczna niejako wpisuje się w cały zespół klasztorny wraz z otaczającym go terenem i jego strukturą komunikacyjną oraz zielenią. – Przewiduje ona „zamkniecie” istniejącej bryły budynku klasztoru, poprzez dobudowanie nowej części. Nadanie całości kształtu podkowy zamknie wizualnie istniejący budynek i będzie spójnym tłem dla bazyliki – ocenia koncepcję. Projekt architektoniczny uwzględnia spadek terenu w kierunku wschodnim – budynki tworzą układ kaskadowy.

W kompleksie

Zgodnie z założeniami w północnej części kompleksu, w miejscu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, pobudowany zostanie zespół czterech budynków. Część obiektu przeznaczona będzie na miejsca noclegowe. Znajdą się w nich również sale konferencyjne, których brak dawało się dotychczas odczuć podczas wizyt zorganizowanych grup pielgrzymkowych oraz rekolekcyjnych, a także sala restauracyjna. Zaplanowano ponadto utworzenie sali wielofunkcyjnej i sali muzealnej, jak też księgarni z biblioteką W projekcie uwzględniono też pomieszczenia gospodarcze i techniczne obsługujące cały kompleks.

…i kalwaria

Plany zmian dotyczą także kodeńskiej kalwarii. Sprzyja ona nie tylko modlitwie, ale też zwyczajnemu byciu razem przybywających do Kodnia rodzin i grup modlitewnych. A poprzez spacer i aktywny wypoczynek również można być bliżej Boga. Obecnie ten teren zawiera nie tylko obiekty religijne – należy do nich kościół Świętego Ducha, kaplice Drogi Krzyżowej oraz kaplice różańcowe. Znajduje się tutaj również miejsce na odpoczynek, a także kompleks sportowy.

Monika Lipińska