Aktualności
Z myślą o potrzebujących

Z myślą o potrzebujących

Świece Caritas, które są symbolem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie, mogą być nie tylko ozdobą wigilijnego stołu, ale też jasnym sygnałem, o kim myślimy, patrząc na puste nakrycie.
Adwent to czas, gdy do parafii całej diecezji, a potem domów, trafiają świece wigilijne. Zapalane podczas Wigilii przypominają nam o tych, którzy potrzebują wsparcia, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom po raz 15 ma charakter ekumeniczny. Jest to wspólna inicjatywa czterech organizacji charytatywnych: Caritas Polska, Diakoni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakoni Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i ELEOS.

Akcja rozpoczęła się w pierwszą niedzielę Adwentu i potrwa do świąt Bożego Narodzenia. Jej cel to zgromadzenie środków na wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin oraz fundusz pomocowy dzieciom z Afryki, na który przeznaczane jest 10 gr z każdej świecy. Z każdym rokiem sprzedanych świec jest coraz więcej. W 2012 r. było ich 56 tys., a w 2013 r. prawie 59 tys. W tym roku w diecezji siedleckiej przygotowano 62,4 tys. sztuk, a na teren samych Siedlec trafi ich prawie 6,5 tys. Do wyboru są trzy ich rodzaje. Choć wszystkie mają czerwony kolor i posiadają logo Caritas, są jednak różnej wielkości i kształtu.

JAG