Z myślą o studentach
Aby starać się o odbycie praktyk, należy wypełnić formularz aplikacyjny (dostępny na stronie www.zus.pl) i złożyć go w wybranej placówce zakładu. – Warto również śledzić aktualne ogłoszenia o praktykach studenckich w jednostkach ZUS – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Początek we wrześniu
Umiejętności zdobyte w ZUS pozwolą młodym ludziom lepiej odnaleźć się na rynku pracy. – Ze swojej strony zapewniamy możliwość zbudowania unikalnych na rynku pracy kompetencji w zakresie ubezpieczeń społecznych, a dodatkowo zdobycie doświadczenia w pracy w administracji publicznej – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. – Zważywszy na fakt, że dziś administracja publiczna przechodzi ciągły proces profesjonalizacji i elektronizacji swoich usług, praca tu jest dużym wyzwaniem. Liczę, że spore grono studentów, którzy podejmą u nas praktyki, w przyszłości zechce podjąć pełnoetatowe zatrudnienie – dodaje.
Od niedawna praktyki w zakładzie mogą stać się jeszcze bardziej atrakcyjne. Wszystko za sprawą wdrożenia „Programu praktyk zawodowych w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych”, dzięki któremu ZUS może przyjąć na płatne półroczne praktyki nawet 1,4 tys. studentów z Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Podpisano w tej sprawie list intencyjny. Dzięki porozumieniu w siedleckim oddziale pojawią się praktykanci z PWSZ w Białej Podlaskiej. Pierwszych chętnych zakład przyjmie już we wrześniu tego roku, a cały projekt potrwa do stycznia 2019 r. Rekrutacją praktykantów zajmą się uczelnie. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Maksymalnie 27 chętnych
– Siedlecki oddział przyjmie na ten rodzaj praktyk maksymalnie 27 studentów z PWSZ w Białej Podlaskiej. Będą oni poszerzać wiedzę i umiejętności poprzez wykonywanie zadań pracownika ZUS. Nauczą się pracować w dużych zespołach, poznają naszą instytucję od środka – mówi P. Olewiński. – ZUS od lat przeprowadza u siebie bezpłatne praktyki studenckie, które cieszą się dość dużą popularnością. Te realizowane dzięki podpisaniu porozumienia są jeszcze atrakcyjniejsze, wiążą się bowiem z otrzymywaniem wynagrodzenia – uzupełnia rzecznik.
Specjalny program praktyk zawodowych, także tych realizowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jest możliwy dzięki podpisaniu listu intencyjnego przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, prezes ZUS prof. G. Uścińską oraz przewodniczącego Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Witolda Stankowskiego. Celem zawartego porozumienia jest poszerzenie świadomości młodych ludzi w zakresie finansów publicznych, funkcjonowania administracji publicznej oraz systemu ubezpieczeń społecznych, a tym samym rozwój kompetencji studentów. Dodatkowo w całym projekcie praktyk zawodowych ważne jest również zwiększenie elastyczności uczelni w zakresie tworzenia programów kształcenia oraz współpraca między pracodawcami, którymi w tym przypadku są instytucje publiczne.
HAH