Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Z myślą o studentach

Od października studenci Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej będą mogli zamieszkać w domu akademickim. Czekają na nich komfortowe warunki.

 

BALKON

 

185 tylu studentów pomieści trzypiętrowy akademik przy PSW im. JP II w Białej Podlaskiej

 Trzypiętrowy akademik położony jest w odległości ok. 200 m od uczelni. Będzie w nim mogło zamieszkać 185 osób. – Dwuosobowe pokoje, pokoje dla niepełnosprawnych, po dwie w pełni wyposażone kuchnie na każdym piętrze, siłownia, sala fitness i sala telewizyjna. W każdym pokoju będzie łazienka, telewizor, lodówka i elektryczny czajnik – wylicza Adam Chodziński, dyrektor kampusu PSW.

Zakwaterowanie i rachunki

Studenci mieszkający w akademiku będą mieli też możliwość korzystania z bezprzewodowego internetu. Znana jest także cena za miejsce. – Miesięczny koszt zamieszkania w pokoju dwuosobowym wynosi 250 zł. Będziemy również naliczali opłaty licznikowe. Wstępnie zadecydowaliśmy, że wyniosą one 50 zł (opłata ryczałtowa). Ceny mediów będą poddawane weryfikacji co kwartał. Dodam, że w każdym z pokoi został zamontowany licznik. Chcemy, aby nasz akademik był w pełni otwarty na przyjęcie studentów już w sierpniu – zaznacza dyrektor.

Dodaje, że zainteresowanie żaków domem studenta jest ogromne. Kilka dni temu rozpoczęła się rekrutacja. Obecnie trwa wyposażanie i meblowanie pomieszczeń. Akademik przy PSW jest drugim tego typu obiektem w Białej Podlaskiej. Jako pierwsze swój dom studenta miały osoby kształcące się na wydziale zamiejscowym AWF.

Kosztowne laboratoria

Na parterze zorganizowane będzie Centrum Badań nad Innowacjami. Ta inwestycja finansowana jest ze środków unijnych (Projekt Rozwoju Polski Wschodniej). Do Białej Podlaskiej napływa już drogi i nowoczesny sprzęt, który ma służyć naukowcom. Jak mówi dyrektor kampusu, w centrum ma być 16 laboratoriów trzech instytutów. Instytut zdrowia będzie prowadził w nim badania nad gruźlicą i boreliozą, które są poważnym problem na terenach Polski wschodniej. W gabinetach instytutu informatyki znajdą się m.in. pomieszczenie czyste (tzw. clean room) i laboratorium optyki. Naukowcy z instytutu budownictwa na specjalistycznym sprzęcie rozpoczną zaś badania nad odnawialnymi źródłami energii. – Inwestycja została zrealizowana w ciągu półtora roku. Jej koszt to ponad 20 mln zł. Ponad połowę tej sumy trzeba było zapłacić za wyposażenie laboratoriów – informuje A. Chodziński.

Akademik i Centrum Badań nad Innowacjami to tylko część ogromnego kampusu. Wykonanie całej inwestycji zostało podzielone na trzy etapy. Pierwszy dobiega końca, a drugi – budowa hali sportowej – trwa. Obiekt będzie połączony szklanym łącznikiem z akademikiem. Dziś jest w stanie surowym. Planuje się, że prace nad halą zostaną zakończone w 2013 r. W przyszłości na terenie kampusu ma również powstać kompleks boisk sportowych z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią do piłki nożnej.

Agnieszka Wawryniuk