Z ofertą dla wielu
Jak szacują organizatorzy – PUP, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny oraz Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, przez targi przewinęło się ponad tysiąc osób. Przez cztery godziny (od 10.00 do 14.00) można było korzystać z propozycji, jakie oferowali wystawcy. A wśród nich gościli przedsiębiorcy z firm prywatnych, a także przedstawiciele organizacji oraz instytucji otwartych na bezpośrednie spotkania z przyszłymi pracownikami.
W sumie na poszukujących zatrudnienia czekało 47 pracodawców, w tym przedstawiciele takich firm, jak: Kredyt Bank S.A., Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Ata-Car, Zeltech, Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., Zakłady Mięsne Wierzejki oraz markety Carlos. Wystawcy oferowali ponad 500 wolnych miejsc na różne stanowiska pracy, w tym około 70 dla niepełnosprawnych. Poszukiwani byli m.in.: informatycy, programiści, graficy komputerowi, sprzedawcy, elektromonterzy, kierowcy, konsultanci obsługi klienta, telemarketerzy oraz mechanicy.
Targowa oferta skierowana była przede wszystkim do poszukujących pracy, ale nie tylko. Przedsięwzięcie organizowane jest bowiem także z myślą o tych, którzy interesują się nowościami na rynku pracy, stale monitorując jego zapotrzebowanie. Ludzie młodzi, szczególnie tegoroczni absolwenci chcący uzupełnić lub podnieść kwalifikacje, również znaleźli coś dla siebie. Targi były bowiem okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną i szkoleniową placówek z regionu. Po raz pierwszy w tym roku wystawcy, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w inicjatywie, mieli również możliwość zaprezentowania swojej firmy na łamach Informatora IX Siedleckich Targów Pracy – oficjalnej publikacji organizatorów, którą otrzymał każdy uczestnik imprezy.
Osoby odwiedzające targi miały również sposobność zapoznania się z ofertą urzędu. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że PUP to nie tylko oferty zatrudnienia, ale także doradztwo indywidualne i grupowe, warsztaty i szkolenia przygotowujące do poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych, rozmów kwalifikacyjnych, autoprezentacji, komunikacji interpersonalnej czy walki ze stresem. Zainteresowani stanęli zatem przed szansą przygotowania, pod czujnym okiem pracowników urzędu, profesjonalnego CV, listu motywacyjnego, porozmawiania o swojej ścieżce zawodowej, zapisania się na wybrane warsztaty, a nawet poznania swoich predyspozycji zawodowych.
MOIM ZDANIEM
Wojciech Kudelski – prezydent Siedlec
Żeby móc się targować, trzeba mieć towar, coś do zaoferowania. Na tych targach spotykają się dwie wartości. Pierwsza to pracodawcy, którzy mają oferty pracy, a druga to pracownicy, którzy chcą sprzedać swoje umiejętności, by znaleźć zatrudnienie. Targi pracy to takie miejsce, gdzie pracodawcy i osoby poszukujące pracy wychodzą sobie naprzeciw, stając się partnerem. W czasach, kiedy wartością niepodważalną jest praca, bo przekłada się ona bezpośrednio na jakość życia, tworzenie platformy porozumienia i wzajemnego wsparcia staje się niezwykle ważne.
Nasz lokalny rynek to nie tylko dynamicznie rozwijające się firmy, oferujące wiele miejsc pracy, ale także nowe podmioty gospodarcze. Wskaźnikiem atrakcyjności miasta jest kapitał zagraniczny. Nie ma bowiem roku, by w Siedlcach nie zaistniało jakieś nowe zagraniczne przedsiębiorstwo – a przy tym kolejny zakład pracy dla mieszkańców miasta i okolic.
Targi pracy w Siedlcach zdecydowanie sprawdziły się. Wszelkie inicjatywy, które mają na celu ożywienie rynku pracy, są potrzebne. Powiatowy Urząd Pracy, inicjując takie wydarzenia, podejmuje się cennych dla miejscowej społeczności zadań.
Ewa Marchel – dyrektor PUP w Siedlcach
Niezwykle ważne jest świadome planowanie swojej kariery zawodowej, autorozwój i podnoszenie kwalifikacji. Targi pracy na trwałe wpisały się w działania podejmowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Siedlcach oraz kalendarz wydarzeń miasta. Targi są bowiem takim wydarzeniem, gdzie w jednym miejscu i w jednym czasie spotykają się interesy pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia. Celem spotkania jest umożliwienie planującym zmiany swojej sytuacji zawodowej, bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorcami z naszego regionu, a pracodawcom – pozyskanie – mamy nadzieję – dobrych pracowników.
Formuła spotkania z roku na rok ewoluuje, rozwija się i rozszerza swój zakres. Tegoroczną edycję wzbogaciliśmy o strefę przedsiębiorczości stworzoną z myślą o tych, którzy są zainteresowani samozatrudnieniem. Przedstawiciele instytucji bezpośrednio związanych z procesem powstawania nowych podmiotów gospodarczych służyli radą, wsparciem i pomocą w tym zakresie, a do dyspozycji zwiedzających pozostawali również wszyscy pracownicy urzędu. Mam nadzieję, że tegoroczna, dziewiąta już, edycja Targów Pracy spełniła oczekiwania zarówno wystawców, jak i zwiedzających.
GU