Aktualności
Z ofiarą na misje

Z ofiarą na misje

Uroczystość Objawienia Pańskiego decyzją KEP jest obchodzona w Polsce jako Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. 6 stycznia modlimy się zatem szczególnie za misyjne dzieło Kościoła i wspieramy misjonarzy.

Tegoroczne hasło obchodów brzmi: „Eucharystia objawieniem miłości”. W komunikacie, który z tej okazji wydał przewodniczący komisji ds. misji KEP bp Jerzy Mazur SVD, czytamy m.in., że Eucharystia rozbudza zapał misyjny i stanowi źródło duchowej mocy w dzieleniu się wiarą z innymi.

– Rozważając tajemnicę Objawienia Pańskiego, przeżywamy Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Wraz z całym Kościołem modlimy się za ludy i narody, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie i nie poznały Ewangelii. Tegoroczne hasło nawiązuje do trzyletniego programu duszpasterskiego. Uświadamiamy sobie, że w ciągu wieków wielcy święci nosili w sercu przeogromną miłość do Jezusa Eucharystycznego. Byli ludźmi głębokiej adoracji. Modlitwy pełnej żaru. Zawstydzają nas swoim pragnieniem całkowitego pogrążenia się w Bogu i zjednoczenia z Chrystusem. Oni nie liczyli czasu przeznaczonego na adorację. Nie trzeba było żadnego przykazania, które zachęcałoby ich do Komunii św. Kiedy uwierzyli w realną obecność Jezusa w Eucharystii, gotowi byli zostawić wszystko, aby trwać w adoracji, uwielbieniu, zachwycie przed Jezusem utajonym w Najświętszym Sakramencie – wyjaśnia bp J. Mazur. I dodaje w liście: – Sługa Boża dr Wanda Błeńska, która swe życie poświęciła leczeniu trędowatych w Ugandzie, wyznała: „Gdybym nie przyjmowała codziennie Eucharystii, nie miałabym sił pracować”. Eucharystia była szkołą poświęcenia i miłości braterskiej dla sługi Bożego o. Mariana Żelazka, misjonarza werbisty, który poświęcił się służbie trędowatym w Indiach. Mówił on: „Tylko misjonarz żyjący głęboką wiarą, uprzejmy, i tak zwyczajnie dobry, może przybliżyć ludziom Chrystusa”. Niech ich przykład zachęci nas do tego, abyśmy rozpalili w sobie cześć dla Jezusa Eucharystycznego i z miłością przeżywali Jego sakramentalną obecność wśród nas.

Więcej w ppaierowym wydaniu “Echa”.