Aktualności
Z perspektywy dziennikarza śledczego

Z perspektywy dziennikarza śledczego

8 kwietnia gościem Klubu Gazety Polskiej był znany dziennikarz Cezary Gmyz. Spotkanie w Centrum Kultury i Sztuki poprowadził red. Piotr Gociek, który wraz ze swoim rozmówcą odsłonił nieco kulisów pracy dziennikarza śledczego i związane z tym problemy.

Panowie opowiedzieli o sposobach pozyskiwania i traktowania źródeł informacji, a także o etycznych aspektach zawodu.

Główny cel wizyty w Siedlcach to promocja książki „Zawód: dziennikarz śledczy”, wywiadu-rzeki przeprowadzonego przez red. Goćka z Cezarym Gmyzem. „To nie jest kolejny nudny i egocentryczny wywiad-rzeka. Ta książka odsłania kuchnię III RP i w sensie poznawczym jest nowatorska, a nawet – rzekłbym – ważna dla Polski” – zarekomendował publikację historyk Sławomir Cenckiewicz.

Wybranie Siedlec na początek promocyjnej trasy nie jest przypadkiem. – Siedlce bardzo dużo mi dały, a mianowicie dały mi moją żonę – zdradził swoją słabość do miasta C. Gmyz i przywitał siedzącą na widowni rodzinę.

On sam był w ostatnim czasie mocno atakowany przez mainstreamowe media. Opublikowany w „Rzeczpospolitej” jego tekst o trotylu na wraku tupolewa spowodował wiele zamieszania na naszym rynku prasowym. Gmyz został wyrzucony z gazety (o szczegółach tego wydarzenia i relacjach z wydawcą Grzegorzem Hajdarowiczem opowiedział podczas spotkania), a w ramach solidarności z nim redakcję opuścili też inni żurnaliści.

Bohaterowie spotkania pochwalili się również swoim nowym projektem – Telewizją Republika. Jej redaktorem naczelnym jest Bronisław Wildstein, a wśród założycieli i twórców są: Tomasz Sakiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Ewa Stankiewicz, Piotr Lisiewicz, Joanna Lichocka, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Dorota Kania, Paweł Lisicki i Katarzyna Gójska-Hejke.

– My z Czarkiem mocno zaangażowaliśmy się w budowę Telewizji Republika i mamy nadzieję, że da się to wszystko w bardzo szybkim czasie uruchomić. Inauguracja stacji to transmisja z obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej – zachęcał do zainteresowania się nową stacją Piotr Gociek.

Po spotkaniu można było kupić wspomniany wywiad-rzekę i powieść P. Goćka „Demokrator” ubogacone o autografy autorów.

Anna Wolańska