Kościół
Źródło: sKP
Źródło: sKP

Z Podłęża do Odessy

Ks. Bogusław Filipiuk, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy, pytany o rangę wydarzenia, jakim jest konsekracja o. Jacka Pyla na biskupa pomocniczego diecezji odesko-symferopolskiej na Ukrainie, stwierdza: „To wielka radość dla parafii”.

5 stycznia, w dniu sakry biskupiej oraz ingresu do katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie, nazwa rodzinnej miejscowości o. Jacka – Podłęż – pojawiła się we wszystkich katolickich serwisach informacyjnych, napawając dumą i mieszkańców niewielkiej wioski, i gminy Maciejowice, i całego powiatu garwolińskiego.

– To w końcu pierwszy wywodzący się stąd biskup! – zaznacza wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński, który wraz z żoną, w imieniu społeczności gminy, uczestniczył w uroczystościach konsekracji i ingresu. – Wzięcie w niej udziału uważałem za swój obowiązek, to wielki zaszczyt i ogromne przeżycie – mówi. Biskupowi – nominatowi przekazał list gratulacyjny, na którym podpisy, oprócz wójta gminy Maciejowice, złożyli: przewodniczący rady gminy Jacek Łoskot oraz dziekan dekanatu łaskarzewskiego ks. kan. Edward Szarek, oraz pamiątkowy kryształ – widnieje na nim maciejowicki ratusz i dedykacja z okazji otrzymania sakry biskupiej. A kończąc przemowę, wygłoszoną na spotkaniu po ingresie, wójt Dymiński powiedział: „Miłość oddałeś Panu Bogu i Maryi Niepokalanej, Duszę Ukrainie i sprawie misyjnej, a serce zostawiłeś w Podłężu”. – Bp Jacek nie odżegnuje się ani od maciejowickiej ziemi, ani od swoich korzeni. Przeciwnie – wielokrotnie podkreślał, skąd pochodzi – mówi S. Dymiński.

Drogę wyznacza wychowanie

Właśnie dlatego w rodzinnej parafii o. J. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł