Historia
JS
JS

Z podziękowaniami od Ludwika

„Rad jestem, że mogę być we Włodawie, wśród moich ukochanych paulinów, którzy ocalili mi życie” - takimi słowami zwrócił się do zakonników fundator ich klasztoru. W dniach 24-25 sierpnia w mieście odbywał się Jarmark Pauliński.

Sesja naukowa, zwiedzanie Włodawy z przewodnikiem, inscenizacja w Różance, koncerty, pokazy teatru ulicznego, gościniec włodawski, kuchnia regionalna… - to atrakcje czekające na uczestników czwartej edycji jarmarku zorganizowanego w ogrodach paulińskich. Jarmark rozpoczął się 24 sierpnia. W sobotnim programie były: zwiedzanie kościoła św. Ludwika z przewodnikiem i spacer po Włodawie.

Ponadto gra terenowa, sesja naukowa oraz biesiada włodawska. W wydarzeniach uczestniczyły całe rodziny, a okazją do poznawania dziejów miasta stała się m.in. sesja naukowa, która miała miejsce w klasztorze oo. paulinów.

Z referatem na temat początków Włodawy wystąpił dr hab. Dariusz Wróbel z Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prelegent podkreślił, iż na rozwój tamtejszego osadnictwa wpłynęło położenie nad Bugiem. – Ta jedna z większych rzek w dorzeczu Wisły wykorzystywana od dawna jako ciąg komunikacyjny. W czasach bezdroży spełniała ważną rolę – zauważył. Ludzie w średniowieczu – jak tłumaczył – zamieszkiwali na terenach, gdzie łatwo było przekroczyć Bug. Ustanowili tam przeprawę, czerpiąc korzyści z rzeki, do czasu przejęcia kontroli nad nią przez władze administracyjne. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł